foto: www.arras.pl

Dzisiaj przedstawiamy rozmowę z pomysłodawczynią projektu ogólnomiejskiego, zgłoszonego w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego, dotyczącego wybudowania wodnego placu zabaw na Dolinie Trzech Stawów.

Wojciech Hrynaszkiewicz: Skąd wziął się pomysł na wodny plac zabaw na Dolinie Trzech Stawów?

Monika Woźniak: Pomysł wziął się z Tychów, gdzie znajduje się pierwszy w Polsce wodny plac zabaw. Jest to miejsce, w którym w fajny i atrakcyjny sposób można spędzić czas z dzieckiem. Sama mam 3,5-letniego synka i widzę, jak wielką frajdę dzieciom sprawia przebywanie w tym miejscu.
Niedawno odkryłam czym jest mechanizm Budżetu Obywatelskiego. Uświadomiło mi to, że możemy dostępną pulę środków wykorzystać w sposób który ma szansę przyczynić się do poprawy naszego otoczenia.

WH: Jak wyglądał proces przygotowania niezbędnych dokumentów? Czy miałaś jakieś problemy w trakcie pisania wniosku?

MW: Wszystko zaczęło się od telefonu do Urzędu Miasta w Tychach, który skierował mnie do MOSiR-u na Paprocanach odpowiedzialnego za wodny plac zabaw. Wszystkie niezbędne informacje uzyskałam właśnie od nich. To co mnie najbardziej interesowało, to przede wszystkim: koszty takiego projektu, czas jego realizacji, sposób przygotowania oraz obsługi. Watro tutaj wspomnieć, iż tyski plac zabaw był pierwszym tego typu obiektem w Polsce, więc uznałam że warto skorzystać właśnie z ich doświadczenia. Bardzo ważnym partnerem w trakcie pisania wniosku był Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, który bardzo mi pomógł, ponieważ wspólnie odwiedziliśmy teren Doliny Trzech Stawów w poszukiwaniu najlepszej lokalizacji umożliwiającej ewentualne wybudowanie takiego obiektu. W trakcie pracy nad takim projektem trzeba mieć na uwadze wiele kwestii, takich jak numery działek, miejsce w którym ma postać i plany z nim związane, sprawdzić gdzie w pobliżu znajduje się wodociąg i linia energetyczna, czy nie jest to obszar zalewowy itp.

WH: Czy masz jakieś wskazówki dla osób, które chciałyby w przyszłości złożyć wnioski w ramach Budżetu Obywatelskiego?

MW: Po pierwsze musi być to chwytliwy i ciekawy pomysł. Ważne jest, aby skonsultować wcześniej swój projekt ze znajomymi, sąsiadami oraz lokalną społecznością, która mieszka lub przebywa na obszarze, w którym projekt miałby być potencjalnie zlokalizowany. Warto też przedstawić swój pomysł odpowiednim jednostkom Urzędu Miasta, które odpowiadają za ocenę merytoryczną, a w późniejszej perspektywie za realizacje projektu. Taka konsultacja może być bardzo pomocna, ze względu na rozpoznanie, czy dany teren nie jest objęty planami inwestycyjnymi. Należy też wyczerpująco opisać projekt we wniosku w myśl zasady im więcej informacji tym lepiej. Dla mnie bardzo ważna jest promocja, skupienie wokół siebie osób zainteresowanych projektem, wykorzystanie mediów społecznościowych, kolportaż plakatów, ulotek oraz liczne rozmowy z mieszkańcami. Jeśli pomysł jest dobry, od razu widać to po reakcjach często obcych ludzi, który zupełnie bezinteresownie go wspierają. Angażują się w roznoszenie ulotek, rozwieszanie plakatów itp. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona wsparciem jakie uzyskałam wśród znajomych jak i obcych osób, którym pomysł się spodobał i zależy im na jego realizacji.

WH: Jakbyś przekonała mieszkańców, że warto oddać głos właśnie na twój projekt?

MW: Mój projekt łączy w sobie dwie funkcje. W upalne dni pełni rolę wodnego placu zabaw, który jest ciekawy uzupełnieniem tradycyjnych form spędzania wolnego czasu. Jest to nie tylko atrakcja dla samych dzieci w różnym wieku od niemowlaków po nastolatki, ale także dla ich opiekunów, którzy mogą czerpać przyjemność ze spędzania wolnego czasu razem z dziećmi.

Warto zauważyć, że ma być to miejsce bezpłatne, a jest to ważny argument „za” dla osób, które miałyby z takiego placu korzystać. Wieczorami miejsce to zamienia się w kolorową i rozświetloną fontannę, dzięki czemu będzie to atrakcyjny punkt dla spacerowiczów odwiedzających Dolinę Trzech Stawów.

WH: Jak wyobrażasz sobie Dolinę Trzech Stawów za pięć lat?

MW: Uważam, że dolina jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na Śląsku. Duża liczba rowerzystów, rolkarzy, biegaczy i spacerowiczów świadczy o tym, że teren ten dobrze spełnia swoją funkcję. Nie jestem za tym, aby dokonywać tu rewolucji, natomiast uważam, że niektóre elementy infrastruktury powinny zostać poprawione. Mam tutaj na myśli remont, a czasem wręcz wymianę nawierzchni na niektórych ścieżkach i alejkach, stworzenie miejsc, w których można usiąść, odpocząć czy pograć w karty lub szachy. Dobrym pomysłem byłyby leżaki, z których można dowolnie korzystać. Myślałam o dodatkowym placu zabaw, bo aktualnie na dolinie znajduje się tylko jeden oraz miasteczku rowerowym, gdzie dzieci będą mogły się uczyć jeździć na rowerze i rolkach oraz poznawać zasady ruchu drogowego w bezpieczny sposób. Widzę też potrzebę powstania toalet, które byłyby tutaj na stałe. Jeśli chodzi o biegaczy czy amatorów nordickwokingu to warto byłoby pokusić się o oświetlenie niektórych alejek oraz postawienie tabliczek z oznaczeniem kilometrów. Fajnym pomysłem jest też udostępnienie tego miejsca zimą poprzez przygotowanie tras dla narciarstwa biegowego. Chcę by Dolina byłą przyjaznym miejscem dla ludzi w każdym wieku oraz preferujących różne formy aktywności.

Na Śląsku jest wiele ciekawych przykładów, z których możemy czerpać inspirację. Mogą być to tyskie Paprocany, które w przeciągu ostatnich pięciu lat bardzo się zmieniły. Następnym przykładem jest Park Cegielnia w Żorach, w którym znajdują się takie atrakcje jak miasteczko rowerowe, siłownie na wolnym powietrzu i place zabaw. W przyszłym roku ma powstać tam wodny plac zabaw.

Dla mnie ważne jest, aby nowo powstające inwestycje na tym terenie, np. korty, były dostępne dla jak najszerszego grona mieszkańców. Nie wyobrażam sobie zmiany charakteru tego miejsca. Mam tutaj na myśli pomysł wybudowania łącznika drogowego pomiędzy ul. Francuską i ul. 73 Pułku Piechoty. Taka inwestycja z całą pewnością negatywnie wpłynie na kształt tego miejsca,. Najważniejsze jest to, aby Dolina pozostała zielonym miejscem odpoczynku dla naszych mieszkańców oraz gości.

WH: Dziękuję za wywiad

Projekt wodnego placu zabaw dla dzieci przy plaży miejskiej w Dolinie Trzech Stawów jest projektem ogólnomiejskim zgłoszonym w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. ID projektu to M/7/2015. Więcej informacji na temat tego pomysłu można znaleźć pod tym adresem.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.