Rada Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Znamy projekt oświadczenia jakie przyjmą katowiccy radni w związku z obchodami 150-lecia miasta.  – Katowice AD 2015 to miejsce wyjątkowe – czytamy w dokumencie. Z tej jakże szczytnej okazji radni życzą wszystkim związanym z miastem “wszelkiej pomyślności w realizowaniu planów oraz marzeń”.

Poniżej pełna treść oświadczenia:

150. rocznica nadania praw miejskich Katowicom skłania do historycznej retrospektywy. Najstarszy udokumentowany zapis związany z obszarem współczesnego miasta, dotyczący wsi Dębu, datowany jest na 1299 r. Z 1397 r. pochodzi pierwsza wzmianka o Kuźnicy Boguckiej, osadzie założonej nad Rawą przy kuźnicy — dawnym zakładzie zajmującym się wytopem i obróbką żelaza. O kuźniczym rodowodzie Katowic do dzisiaj przypomina herb miasta.

Pierwsza wzmianka o Katowicach występuje dopiero w dokumentach z 1598 r. Wieś została założona niedługo wcześniej, najprawdopodobniej przez jednego z kuźników boguckich — Andrzeja. Niespełna trzy wieki później, 11 września 1865r.,król pruski Wilhelm I Hohenzollern wydał edykt, w którym Katowicom zostały nadane prawa miejskie.

W tym miejscu należy wspomnieć o Franzu von Wincklerze — właścicielu dóbr katowickich oraz „ojcach założycielach” miasta —Friedrichu Wilhelmie Grundmannie oraz Richardzie Holtzem. Dzięki ich staraniom Katowice zaczęły prężnie rozwijać się jako ośrodek przemysłowy, by w końcu uzyskać miejski status.

Po trzech powstaniach śląskich i przeprowadzonym w1921r. plebiscycie ostatecznie w1922 r. znalazły się w granicach Rzeczypospolitej, stając się stolicą autonomicznego województwa śląskiego, co wpłynęło na znaczny wzrost ich rangi i było impulsem do dalszego rozwoju. Nowa pozycja miasta przyczyniła się do wybudowania wielu gmachów publicznych, m.in. reprezentacyjnej siedziby Sejmu Śląskiego uznanej obecnie za pomnik historii. Po II wojnie światowej miasto zachowało status stolicy województwa i pozostawało jednym z najważniejszych w PRL ośrodków gospodarczych.

Przez 150 lat Katowice ulegały licznym przeobrażeniom. Rozrastały się terytorialnie, rosła liczba ich mieszkańców, kilkakrotnie zmieniały przynależność państwową, raz nawet zupełnie zmieniono im nazwę.

Katowice AD 2015to miejsce wyjątkowe. Liczne inicjatywy i inwestycje realizowane w ostatnich latach, w szczególności w dziedzinie kultury, edukacji, sportu i ekologii, zmieniły wizerunek miasta kojarzonego przez tak wiele lat z przemysłem ciężkim. Dziś to nowoczesne, europejskie miasto otwarte na turystów oraz gości i przyjazne mieszkańcom, którzy ucząc się, pracując i żyjąc w nim tworzą następne karty jego historii.

Z okazji urodzin Katowic Rada Miasta Katowice VII kadencji życzy wszystkim związanym z Katowicami wszelkiej pomyślności w realizowaniu planów oraz marzeń.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
1 + 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.