Sesja RJP Podlesie / fot. Vardges Muradyan / InfoKatowice.pl

Przedstawiamy kolejne oświadczenie w sprawie likwidacji rezerwy celowej (150 tys. zł) dla rad jednostek pomocniczych. Tym razem swój sprzeciw wyraziła nieformalna grupa Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców.

Oświadczenie naszej inicjatywy w sprawie likwidacji rezerwy celowej (kwoty 150 000 złotych) dla rad dzielnicowych

Bardzo zasmuciła nas ostatnia informacja o likwidacji rezerwy celowej dla Rad Jednostek Pomocniczych w wysokości 150 000 złotych. Jesteśmy przekonani, że decyzja ta będzie miała negatywny wpływ na rolę dzielnic, a tym samym tworzących je mieszkańców i społeczności lokalnych, w inwestycjach prowadzonych przez miasto. Niewątpliwie ucierpi na tym także nasza dzielnica – Burowiec.

Reklama

Dodatkowe środki, jakimi dysponowały “Rady Dzielnic”, pozwalały na przeprowadzenie działań, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców Katowic. Oczywiście, w tym roku prezydent Marcin Krupa zwiększył pulę środków na Budżet Obywatelski, czyli kolejny, bardzo ważny projekt z punktu widzenia aktywności lokalnej. Nie tłumaczy to jednak likwidacji rezerwy celowej – idealnie sprawdzającej się w przypadku mniejszych społeczności, których wnioski nie miałyby szans na przegłosowanie w Budżecie Obywatelskim. Bez tego narzędzia RJP stracą dużo w oczach mieszkańców, a ogrom pracy i zaufania społecznego pójdą na marne – mieszkańcy powoli przestaną się interesować działalnością rad w związku z ich znacząco zmniejszonym wpływem na życie dzielnic. Wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego polega m.in. na decentralizacji systemu decyzji oraz budowie zaufania społecznego poprzez przeniesienie odpowiedzialności za życie społeczne coraz bliżej obywateli. W tym wypadku decyzja prezydenta odwraca ten dobrze ugruntowany w europejskiej demokracji trend.

Mieszkańcy Katowic zbierając podpisy pod wnioskami o powołanie nowych RJP wykonali ogromną pracę i zebrali potężny kapitał społeczny na poziomie dzielnic, osiedli, sąsiedztw. Powołanie RJP wymaga niezliczonej liczby spotkań, rozmów, powołania nieformalnych grup, wymiany kontaktów i organizacji wydarzeń – w sumie to tysiące godzin wolontarystycznej pracy zaangażowanych aktywnych obywateli. Wiele organizacji społecznych zaplanowało już wspólnie z różnymi RJP przedsięwzięcia m.in. kulturalno-sportowe na przyszłe lata i w tej sytuacji ich trud i praca, a także poświęcony czas zostały przekreślone.

Liczymy, że prezydent Krupa jeszcze raz przemyśli kwestię partycypacji rezerwy celowej i wstrzyma się z jej likwidacją. Decyzja ta pozwoliłaby zwiększyć motywację Rad Jednostek Pomocniczych, społeczności lokalnych i samych mieszkańców Katowic do podwyższania atrakcyjności dzielnic – tych samych dzielnic, o które w kampanii prezydenckiej tak zabiegał Marcin Krupa.

Członkowie nieformalnej grupy “Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców”

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 + 30 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.