Rada Miasta Katowice / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl

Poniżej publikujemy treść pisma, jakie wystosowali do Marcina Krupy radni Ruchu Autonomii Śląska. Sprawa dotyczy decyzji prezydenta miasta o odstąpieniu od przekazywania z rezerwy celowej środków na realizację zadań wskazanych przez Rady Jednostek Pomocniczych. 

Szanowny Panie Prezydencie,

z dużym niezadowoleniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o Pańskiej decyzji o odstąpieniu od przekazywania z rezerwy celowej środków na realizację zadań wskazanych przez Rady Jednostek Pomocniczych.

Rady dzielnic, w których skład wchodzą sami mieszkańcy, najlepiej znają istotne problemy lokalnego środowiska. W ramach swych działań zajmują się w pierwszej kolejności rozwiązywaniem najbardziej palących i niecierpiących zwłoki problemów swoich dzielnic. Bardzo ograniczone kompetencje rad, brak jasnych procedur, komplikują ich działania w tym zakresie. Zwracaliśmy już na to uwagę wcześniej. Nie ulega wątpliwości, że obecnie najskuteczniejszym narzędziem do dyspozycji rad jest coroczna rezerwa celowa w wysokości 150 tysięcy złotych. Ponadto Pański poprzednik wielokrotnie zapewniał, iż rezerwa celowa będzie stałym instrumentem w rękach rad.

Pańska decyzja spowoduje wygaszenie energii społecznej w dzielnicach, która w ostatnich latach skupiła się mocno wokół rad dzielnic oraz inicjatyw związanych z powołaniem tychże w kolejnych dzielnicach. Jednym z głównych powodów, dla którego mieszkańcy dzielnic chętnie włączali się w proces tworzenia nowych Rad Jednostek Pomocniczych, a także w działania rad dzielnic już istniejących, była specjalnie na ten cel zabezpieczona rezerwa celowa.

W piśmie skierowanym do RJP pisze Pan również o Budżecie Obywatelskim jako najskuteczniejszym obecnie mechanizmie aktywności lokalnej w Katowicach. W pełni zgadzamy się, iż budżet obywatelski jest bardzo dobrym narzędziem dla mieszkańców, które należy w kolejnych latach rozwijać. Jednocześnie uważamy, że nie wszystkie potrzeby mieszkańców mogą być zrealizowane poprzez mechanizm budżetu obywatelskiego. Właśnie dlatego, tak ważne jest, by pozostawić w dyspozycji RJP kwotę rezerwy celowej, dzięki czemu mogą być zrealizowane przedsięwzięcia istotne dla społeczności lokalnej, które nie mają szans na realizację w ramach budżetu obywatelskiego. Te dwa mechanizmy nie wykluczają się, a dopełniają i należy je sukcesywnie rozwijać. Dzięki temu przyczynimy się do rozwoju dzielnic w Katowicach. W kampanii wyborczej bardzo wiele uwagi poświęcił Pan właśnie kwestii dzielnic, mówiąc, że teraz nadejdzie „czas na dzielnice”. Ta deklaracja, w świetle Pańskiej decyzji, zaczyna brzmieć jak złowrogie memento.

Niepokoi także sposób w jaki dowiadujemy się o tej sytuacji. Znów zabrakło partnerskiego traktowania mieszkańców, w tym przypadku radnych z dzielnic, gdyż Pańska decyzja nie była poprzedzona żadnymi spotkaniami, konsultacjami ze strony społecznej.

W związku z powyższym apelujemy do Pana o przemyślenie raz jeszcze Pańskiej decyzji, która będzie miała bardzo negatywny skutek dla sprawnego funkcjonowania RJP w Katowicach i aktywności lokalnej
w dzielnicach.

Z poważaniem
Radni Miasta Katowice
Marek Nowara, Aleksander Uszok

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 + 28 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.