Kamienica przy ul. Mariackiej 13a / foto: Infokatowice.pl

Urząd Miasta Katowice ogłosił wyniki tegorocznego konkursu Lokal na kulturę. To konkurs na najem lokali użytkowych, w których prowadzona będzie działalność kulturalna, artystyczna, twórcza. W lokalach tych obowiązywać będą preferencyjne stawki czynszu.

W tym roku zarejestrowano 30 ofert. Urząd Miasta udostępnił 9 lokali: ul. Czecha 1a, ul. Dąbrowskiego 9, ul. Kopernika 11, ul. Mariacka 13a, ul. Matejki 4, ul. Mikołowska 13, ul. Mikołowska 20, ul. Rysia 3, ul. Warszawska 67. Na dwie lokalizacje nie złożono żadnych ofert.

Komisja na niżej wymienione lokale wybrała następujące oferty:

Reklama

na lokal przy ul. Czecha 1a

Agencji Artystycznej Art Vibe Joanna Dolata, ul. Wczasowa 20 , 62-300 Września z przeznaczeniem na Centrum wokalno-instrumentalne (nauka śpiewu i gry na instrumentach), kursy improwizacji jazzowej dla wokalistów i instrumentalistów, warsztaty muzyczne, projekcje koncertów live i prezentowanie muzyki debiutantów, organizację festiwalu muzycznego młodych twórców, spotkania z muzykami jazzowymi, bibliotekę literatury muzycznej, prowadzenie zespołu wokalnego dla pań.

W ramach proponowanej działalności powstanie miejsce profesjonalnego kształcenia muzycznego dla wszystkich pasjonatów muzyki. Prowadzenie zespołu wokalnego dla pań stworzy alternatywę dla średniego pokolenia, dającą możliwość samorozwoju i spełnienia marzeń. Spotkania ze znanymi muzykami jazzowymi, pokazy filmów muzycznych, możliwość skorzystania z biblioteki muzycznej sprzyjać będą propagowaniu kultury muzycznej wśród mieszkańców naszego miasta.

na lokal przy ul. Kopernika 11

Rawmedia Katarzyna Szczytowska, 40-048 Katowice ul. Kościuszki 47/4 z przeznaczeniem na galerię sztuki z mikro-kawiarnią, miejsce spotkań mieszkańców dzielnicy, w którym będą odbywały się warsztaty, spotkania dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Zaproponowany zakres działalności zostanie oparty na współpracy z katowickimi artystami i działaczami społecznymi. Dla lokalnej społeczności planuje się prowadzenie wieczorów gier planszowych, darmowe kursy językowe dla młodzieży i dorosłych, spotkania dyskusyjne.

Ponadto w lokalu będzie mieściła się redakcja internetowego magazynu „#katolove.pl-dobra strona miasta”.

na lokal przy ul. Mariackiej 13a

Fundacji Collective Walls, 41-705 Ruda Śląska ul. Katowicka 148/43 z przeznaczeniem na Crowd/Lab i Galerię sztuki Crowd/Gallery.

Komisja uznała za ciekawy pomysł powstania na ul. Mariackiej przestrzeni tworzenia kampanii crowdfundingowych (od pomysłu do realizacji) i zbierania funduszy na portalach finansowania społecznościowego. Dzięki Crowd//Lab uczestnicy uczą się co to jest crowdfunding, jak stworzyć kampanię crowdfundingową, by osiągnąć zamierzony cel oraz jak koordynować działania w czasie trwania kampanii. W miejscu tym wolontariusze będą mogli wspierać trwające kampanie i pomagać w zbieraniu funduszy na projekty obywatelskie.

Galeria sztuki Crowd/Gallery zamierza organizować wystawy dla artystów związanych z nurtem streeat z nastawieniem na promocję polskich artystów za granicą i wystawianie artystów zza granicy.

na lokal przy ul. Matejki 4

Spółdzielni Socjalnej Zero Gravity Studio, 40-032 Katowice ul. Jagiellońska 17a z przeznaczeniem na galerię sztuki, coworking, wypożyczalnię sprzętu filmowego, cykliczne bezpłatne wydarzenia związane z tematyką naszego regionu.

W lokalu przy ul. Matejki 4 Spółdzielnia zamierza stworzyć nowy punkt na mapie Katowic o nazwie „Małpi tygiel”, który w ramach swojej działalności proponuje obcowanie ze sztuką w różnej formie m.in. poprzez warsztaty, szkolenia, coworking, czyli pracownię dla osób uprawiających tzw. wolne zawody. Organizowane szkolenia i warsztaty zostaną skierowane do osób w ciężkiej sytuacji materialnej, wykluczonych społecznie, bezrobotnych, studentów.

Dzięki projektowi „Małpi tygiel” dla mieszkańców Katowic stworzy się możliwość poznania wielu form przekazywania sztuki oraz kontaktu z kulturą. Warsztaty i szkolenia dostępne dla każdego pozwolą na zwiększenie świadomości obywatelskiej w naszym mieście.

na lokal przy ul. Mikołowskiej 13

Home& art Sp. z o.o., 41-500 Chorzów ul. Chałupki 19/2 z przeznaczeniem na „Warsztaty non profit” z rysunku, grafiki, malarstwa oraz wzornictwa, dedykowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz Galerię Sztuki.

Warsztaty poprowadzą artyści o uznanym dorobku twórczym oraz wykładowcy wyższych uczelni m.in. ASP i Politechniki. Ponadto oferent planuje uruchomienie warsztatów tanecznych, w tym baletowych. Warsztaty mają na celu dotarcie do jak największej liczby mieszkańców województwa, przy czym pierwszeństwo będą mieli mieszkańcy Katowic.

Ze względu na konieczność samofinansowania ww. działalności oferent planuje prowadzenie działalności komercyjnej w formie galerii sztuki stwarzającej możliwość nabycia prezentowanych dzieł.

na lokal przy ul. Mikołowskiej 20/20a

Fundacji IMP, 54-206 Wrocław ul. Legnicka 65 z przeznaczeniem na stworzenie „Institute of Music Performance” (zwanego dalej „IMP”)

Będzie to innowacyjna instytucja edukacyjno-kulturalna, zapewniająca unikatowe warunki artystycznego rozwoju w kontekście muzyki kreatywnej, mającej swe podstawy zarówno w jazzie jak i muzyce poważnej. W jej ramach oferent zamierza prowadzić edukację indywidualną w zakresie gry instrumentalnej, edukację zbiorową w zakresie praktyk estradowych i kameralne wydarzenia koncertowe. Do współpracy planuje zaprosić przedstawicieli znanych zagranicznych uczelni.

IMP stawia sobie za cel uzupełnienie luk programowych publicznego szkolnictwa artystycznego oraz wszechstronny rozwój osobowości artystycznej. Proponuje unikatową formułę zajęć indywidualnych oraz konsultacji on-line w ramach tzw. IMP Hybrid Learning, możliwość rejestracji audiowizualnej postępów edukacyjnych adepta, dbałość o wysoką jakość nauczania oraz bazowanie na autorskich, indywidualnych programach edukacyjnych.

na lokal przy ul. Warszawskiej 67

Pani Marianny Maniek z przeznaczeniem na galerię sztuki z zakresu ubioru unikatowego, biżuterii artystycznej, tkaniny unikatowej, fotografii i malarstwa. Ponadto oferent planuje organizację wystaw, wernisaży oraz warsztatów z zakresu fotografii oraz kreowanie własnego wizerunku.

Po uruchomieniu galerii mieszkańcy Katowic będą mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach artystycznych, a dzięki spotkaniom z artystami wzrośnie zainteresowanie sztuką projektową i fotografią artystyczną.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.