Marcin Krupa prezydent Katowic na sesji Rady Miasta / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl

Radni Ruchu Autonomii Śląska Aleksander Uszok i Marek Nowara zapytali prezydenta Katowic Marcina Krupę, o jego poparcie kandydatury Bronisława Komorowskiego w wyborach na urząd Prezydenta RP. Krupa miał zgodnie z regulaminem Rady Miasta 21 dni na odpowiedź na interpelację. Na pytania skierowane na początku marca, odpowiedział 15 czerwca. – Ta odpowiedź nie jest satysfakcjonująca – mówi w rozmowie z InfoKatowice radny Uszok.

Radny RAŚ dodał również, że uznaje sprawę za zamkniętą. W końcu prezydent Katowic niezbyt szczęśliwie obstawił kandydata w wyborach.

O co konkretnie pytali radni Nowara i Uszok?:

[quote_box_center]

Dla doświadczonego praktyka samorządności, jakimi Pan jest, nie jest tajemnicą ułomność ustawowych ram, w których funkcjonuje polski samorząd. Zgodnie z artykułem 118 konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prezydentowi przysługuje inicjatywa ustawodawcza. Głowa państwa może zatem podjąć próby zmian ustrojowych uwarunkowań, które niejednokrotnie utrudniają funkcjonowanie lokalnych wspólnot. Zwracamy się zatem z pytaniem, istotnym dla mieszkańców miast naszego regionu:

Do wniesienia jakich projektów ustaw, dotyczących dokończenia reform samorządowych w Polsce, zobowiązał się wobec Państwa pan prezydent Bronisław Komorowski?

Czy otrzymali Państwo zapewnienie wznowienia zamrożonych od dwóch lat prac nad nowelizacją Ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?

Czy pan prezydent zapowiedział swe poparcie dla obywatelskiego projektu nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym, z której skorzystać mogą również śląskie samorządy?

[/quote_box_center]

Poniżej rodząca się w bólach odpowiedź prezydenta Katowic:

[quote_box_center]W odpowiedzi na interpelację w sprawie „poparcia przez Prezydenta Miasta Katowice kandydatury Bronisława Komorowskiego na urząd Prezydenta RP” informuję , że w swoim wystąpieniu Pan Bronisław Komorowski Prezydent RP nie odniósł się do propozycji zmian ustaw wymienionych w interpelacji.[/quote_box_center]

Sytuacja jest nieco ironiczna, gdyż ugrupowanie Forum Samorządowe i Marcin Krupa jest w koalicji z Prawem i Sprawiedliwością w katowickiej Radzie Miasta. Ostatecznie prezydent Katowic zdecydował się poprzeć kandydaturę Bronisława Komorowskiego (PO), a wybory wygrał kandydat PiS Andrzej Duda.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.