Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice

Niedawno informowaliśmy, że radny Marek Nowara zwrócił się do władz miasta Katowice, o lepszą anonimizację dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej. Radny dotarł do plików, w których wystarczy tylko zmienić kolor czcionki aby poznać dane osobowe mieszkańców. Prezydent Marcin Krupa w odpowiedzi na interpelację radnego zaznaczył, że do końca sierpnia wszystkie dokumenty będą odpowiednio zabezpieczone, dodał również, że: “rozwój technik informatycznych umożliwił zmiany w sposobie zabezpieczania publikowanych dokumentów, dlatego pewne metody anonimizacji okazują się dziś nieskuteczne”.

Radny Nowara zwrócił się o odpowiednią anonimizację części protokołów z sesji Rady Miasta. Chodzi o pliki zapisane w formacie “doc”. – Pomimo, iż dane osobowe mieszkańców zostały zanonimizowane poprzez zastosowanie innego koloru czcionki, nie powoduje to odpowiedniego zabezpieczenia danych osobowych. Wystarczy jedynie zaznaczyć fragment tekstu i zmienić kolor czcionki, by uzyskać informacje o danych personalnych mieszkańców – pisał Nowara w interpelacji. – Ponadto w protokole z LXV sesji RM ujawniono wiek i zawód mieszkańca – dodał.

Radnemu odpowiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa.

[quote_box_center]

(…) Z uwagi jednak na ogrom informacji umieszczanych na stronach BIP Urzędu, w dużej części zawierających dane osobowe podlegające anonimizacji, mogą zdarzyć się sytuacje przeoczenia i pozostawienia danych chronionych w treści dokumentów. Dodatkową trudność decyzyjną stanowi fakt, iż nie wszystkie dane osobowe należy usunąć — część informacji, dotycząca na przykład osób pełniących funkcje publiczne jest jawna (…)

Równocześnie wielokrotnie GIODO w swoich decyzjach nakazywał usuwanie danych osobowych na przykład z publikowanych w BIP protokołów z sesji rad gminnych. Taki stan rzeczy wymuszał i nadal wymusza konieczność powtórnej analizy i korekty dokumentów dotychczas udostępnionych. W tym samym czasie rozwój technik informatycznych umożliwił zmiany w sposobie zabezpieczania publikowanych dokumentów, dlatego pewne metody anonimizacji okazują się dziś nieskuteczne. Zapewniam jednak, że wszelkie przypadki nieuzasadnionego ujawnienia danych lub nieskutecznej anonimizacji są korygowane niezwłocznie po ich zidentyfikowaniu (…)

[/quote_box_center]

Prezydent Katowic dodał, że niezwłocznie pod kątem ujawnienia danych osobowych, zostaną przeanalizowane protokoły z posiedzeń Rady Miasta. Do końca sierpnia wszystkie dokumenty mają być odpowiednio zanonimizowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.