MPZP dla terenu Muchowca

Dzisiaj o godzinie 15:00 w Urzędzie Miasta Katowice odbędzie się dyskusja publiczna nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla terenu Muchowca. Dokument został wyłożony do publicznego wglądu, można też się z nim zapoznać w internecie.

To drugi kontrowersyjny plan w ostatnim czasie w Katowicach. Na majowej sesji radni przyjęli dokument dla tzw. Subcentrum Południe, który zezwala na budowę dużej galerii handlowej. Nie chciała tego część mieszkańców. –  Przyszliśmy do państwa jako mieszkańcy, którym zależy na mieście. Jest nam niezmiernie przykro, że nasze zdanie nie jest brane pod uwagę – mówiła na sesji w imieniu niezadowolonych mieszkańców Agnieszka Zielińska. – Wszystkie nasze uwagi niestety zostały odrzucone i to jest ostatnia możliwość, kiedy my możemy zabrać głos. Powiedzieć, że ta inwestycja naszym zdaniem nie powinna mieć miejsca i że powinnyśmy ją w takim razie skonsultować z mieszkańcami. Apeluję do państwa, żebyście zagłosowali jak mieszkańcy, a nie jak politycy – dodała.

Ostatecznie radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Subcentrum Południe. Marcin Krupa prezydent Katowic argumentował, że taki obiekt handlowy jest potrzebny na południu Katowic. Mieszkańcy z tej części miasta – w tym on – robią zakupy w Mikołowie, bo tam po prostu jest bliżej.

Mieszkańcy na sesji Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl
Mieszkańcy na sesji Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Galerię handlową będzie realizować Echo Investment, a osoby związane z firmą wpłacały pieniądze na kampanię prezydenta Marcina Krupy. Do sprawy odniósł się na sesji prezydent Katowic.

Dzisiaj w Urzędzie Miasta Katowice na ulicy Młyńskiej 4 w sali 209 odbędzie się dyskusja publiczna nad planem dla obszaru w rejonie lotniska Muchowiec. Chodzi o około 377 ha. Wygląda na to, że protest mieszkańców na Muchowcu, nie przeszedł tym razem bez echa w Urzędzie Miasta. W przeciwieństwie do sytuacji z Subcentrum Katowic istnieje szansa, że protestujący ze spotkania w magistracie wyjdą bez poczucia klęski.

W projekcie uchwały MZPZ dla Muchowca zapisano m.in. że: “przy zagospodarowaniu i wykorzystaniu terenu na cele użytkowe nakazuje się utrzymać charakter parku leśnego poprzez zachowanie istniejących drzew na poziomie nie mniejszym niż 90% istniejącego drzewostanu”.

Plan też znacznie ograniczy możliwość powstawania obiektów usługowych: “dopuszcza się jeden budynek usługowy o powierzchni zabudowy nie większej niż 635m²” – czytamy w planie. Co oznacza, że zabudowanie Parku Leśnego obiektami tego typu będzie w praktyce niemożliwe.

Protest na Muchowcu / fot. A. Maciaszczyk / InfoKatowice.pl
Protest na Muchowcu / fot. A. Maciaszczyk / InfoKatowice.pl

Na początku maja mieszkańcy Katowic protestowali na Muchowcu przeciwko powstającym tam pawilonom, w których mają mieścić się też pomieszczenia biurowe. Organizatorzy protestu głośno mówili o możliwościach zablokowania inwestycji. Jak nie w całości, to przynajmniej  w części. Posłuchajcie wypowiedzi Marcina Przondziono, który założył profil “Nie dla biurowców na Muchowcu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.