Rada Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Rada Miasta Katowice na najbliższej sesji uczci 70. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. Wcześniej uchwałę upamiętniającą ofiary przyjął Sejm Rzeczpospolitej, a Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił 2015 “Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945”.

W projekcie uchwały, nad którą zagłosują miejscy radni czytamy:

[quote_box_center]

Te cenne inicjatywy maj ą na celu przypomnienie i uczczenie dramatycznych wydarzeń, które 70 lat temu miały miejsce na obszarze Górnego Śląska. Niewinna ludność cywilna stała się ofiarą powojennej żądzy zemsty i bezdusznej nienawiści. Tysiące Ślązaków umieszczonych zostało w obozach koncentracyjnych nadzorowanych nierzadko przez polskie władze, dziesiątki tysięcy wywieziono do pracy przymusowej na terenie Związku Sowieckiego, gdzie masowo ginęli na nieludzkiej ziemi. Dopiero niedawno te dramatyczne wydarzenia stały się przedmiotem studiów historycznych pozwalających poznać i upublicznić skalę tragedii mieszkańców Górnego Śląska w pierwszych miesiącach po wkroczeniu Sowietów.

Reklama

Ważnym i podniosłym aktem dla intensyfikacji tych prac stało się otwarcie w Radzionkowie Centrum Dokumentacji Deportacji Górno ślązaków do ZSRR w 1945 roku, do którego powstania przyczyniło się również miasto Katowice.

Tegoroczna rocznica jest okazją uczczenia pamięci ofiar tych wydarzeń, które stanowią tragiczny rozdział nie tylko historii Górnego Śląska, ale także — a może przede wszystkim indywidualnych kart historii tysięcy śląskich rodzin.

Rada Miasta Katowice oddaje hołd wszystkim ofiarom Tragedii Górno śląskiej 1945 r. wzywając równocześnie mieszkańców Katowic do troskliwego przechowywania pamięci o niej, tak aby te bolesne wydarzenia były stałą przestrogą przed nie tolerancją, przemocą i nienawiścią będącymi skutkiem wojen i konfliktów między narodami.

[/quote_box_center]

Najbliższa sesja Rady Miasta odbędzie się 19 czerwca w Radzionkowie w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945roku. Poniżej porządek obrad wyjazdowej sesji, która rozpocznie się o godzinie 11:00:

1. Otwarcie sesji.
2. Powołanie sekretarzy sesji.
3. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
4.Słowo wstępne przedstawiciela Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.
5. Rozpatrzenie projektu oświadczenia Rady Miasta Katowice w sprawie 70. Rocznicy Tragedii Górnośląskiej 1945roku.
6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania placowi położonemu na terenie miasta Katowice nazwy „Plac Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku”.
7. Komunikaty i wolne wnioski.
8. Zamknięcie sesji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.