Rada Miasta Katowice / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl

Radni Ruchu Autonomii Śląska – Aleksander Uszok i Marek Nowara w marcu zadali pytania prezydentowi Marcinowi Krupie, odnośnie jego poparcia dla kandydatury Bronisława Komorowskiego w wyborach na Prezydenta RP. Krupa zgodnie z regulaminem Rady Miasta miał 21 dni na odpowiedź. Mamy prawie połowę czerwca, a odpowiedzi ciągle nie ma.

W lutym były prezydent Katowice, Piotr Uszok zorganizował front poparcia samorządowców na rzecz Bronisława Komorowskiego. Ostatecznie przegraną kandydaturę poparło 29 włodarzy miast, w tym aż 10 z województwa śląskiego. Wśród nich był prezydent Katowic Marcin Krupa, którego ugrupowanie w Radzie Miasta znajduje się w koalicji z Prawem i Sprawiedliwością.

O odpowiedź na interpelację apelował radny Marek Nowara na ostatniej sesji Rady Miasta. Ta miała miejsce 29 maja. – Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi i chciałem zapytać, kiedy możemy się spodziewać odpowiedzi na tą interpelację. Mija już trzeci miesiąc – pytał Nowara. Prezydent Krupa poprosił o przypomnienie mu tematu interpelacji, co radny uczynił. – Udzielę odpowiedzi na piśmie – zadeklarował prezydent Katowic. – Prawdopodobnie nie nosiło to znamion zapytania tylko tam chyba były stwierdzenia, tak? – dopytał Krupa. Radny RAŚ odpowiedział, że były tam zawarte pytania i rzeczywiście były. W interpelacji czytamy:

[quote_box_center]

Dla doświadczonego praktyka samorządności, jakimi Pan jest, nie jest tajemnicą ułomność ustawowych ram, w których funkcjonuje polski samorząd. Zgodnie z artykułem 118 konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prezydentowi przysługuje inicjatywa ustawodawcza. Głowa państwa może zatem podjąć próby zmian ustrojowych uwarunkowań, które niejednokrotnie utrudniają funkcjonowanie lokalnych wspólnot. Zwracamy się zatem z pytaniem, istotnym dla mieszkańców miast naszego regionu:

Do wniesienia jakich projektów ustaw, dotyczących dokończenia reform samorządowych w Polsce, zobowiązał się wobec Państwa pan prezydent Bronisław Komorowski? 

Czy otrzymali Państwo zapewnienie wznowienia zamrożonych od dwóch lat prac nad nowelizacją Ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?

Czy pan prezydent zapowiedział swe poparcie dla obywatelskiego projektu nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych i języku regionalnym, z której skorzystać mogą również śląskie samorządy?

[/quote_box_center]

– Kolega Marek Nowara dwa razy już zadawał pytania na sesjach w tej sprawie i ostatnio pan prezydent udawał zaskoczonego, że jeszcze nam tej odpowiedzi nie udzielił – stwierdza Aleksander Uszok. Radny RAŚ w rozmowie z nami zaznaczył, że pytania straciły już na aktualności po przegranej Komorowskiego. Dodał jednak, że może warto wiedzieć co odchodzący prezydent Komorowski obiecał za poparcie gospodarza miasta.

Wioleta Niziołek – Żądło z Urzędu Miasta Katowice poinformowała nas, że odpowiedź na interpelację radnych jest przygotowywana.

2 KOMENTARZE

  1. Pesymistycznie nastraja fakt, że gdy mieszkaniec nie wywiąże się ze swoich obowiązków wobec urzędu, niezwłocznie dostaje przypomnienie, wezwanie do zapłaty lub mandat. Gdy zaś urząd lub prezydent zaniedbują swoje obowiązki, można ich tylko (wielokrotnie) grzecznie prosić. Czy o taki model demokracji nam chodziło?

  2. Pan Marcin Krupa to przecież młodszy klon pana Uszoka.Z tym ,ze Uszok dopiero po paru latach stał się zakochanym w sobie z wzajemnością nieprzemakalnym urzędasem.Krupa potrzebował na to tylko paru miesięcy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 4 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.