Mieszkańcy na sesji Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

W mieście jest za mało obiektów handlowych – tak w skrócie można określić umotywowanie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Subcentrum Południe w Katowicach. Na trenach przy ul. Kościuszki i Kolejowej powstanie duża galeria handlowa, wbrew woli mieszkańców, którzy pojawili się na sesji. Ci apelowali do radnych, aby głosowali jak mieszkańcy, a nie jak politycy. Prezydent Krupa odpowiadał też na pytania odnośnie finansowania kampanii swojego ugrupowania politycznego przez osoby związane z Echo Investment. To właśnie ta firma chce budować galerię handlową.

W rejonie ulic Kościuszki-Kolejowej ma zostać wybudowane kontrowersyjne centrum handlowe, te ma pomieścić około 130 sklepów. Jest to mniej więcej połowa Silesii City Center. Budową ma zająć się firma Echo Investment. Z analizy projektantów wynika, że sklepy tam są potrzebne. – Część północna miasta jest bardzo dobrze obsłużona takimi ośrodkami – mówiła na sesji Teresa Homan-Chanek naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Katowice. – Cała część południowa była niedosłużona takimi usługami – dodała urzędniczka.

Pytanie o finansowanie kampanii zadał, co ciekawe, radny Prawa i Sprawiedliwości, które jest w koalicji z Forum Samorządowym. Fakt pisał o tym, że osoby związane z Echo Investment wyłożyły na kampanię prezydencką Marcina Krupy 50 tys. złotych. Wcześniej o pieniądzach na kampanię pisała Gazeta Wyborcza. – Wszelkie sprawy powinny być wyjaśnione na tej sali. Więc chciałem zadać pytanie, ponieważ różne osoby pokątnie szepczą o powiązaniach inwestora z wpłatą na fundusz wyborczy. Nie widzę chętnych do zadania takiego pytania, więc ja jestem chętny – mówił Michał Luty radny PiS.

Prezydent Krupa stwierdził, że trudno mu określić, ile osób wpłaciło na kampanię Forum Samorządowego. Te informacje w pełni zna pełnomocnik wyborczy. – Może być w tej grupie również i ten inwestor, ale może być i również każdy inny inwestor i osoba fizyczna, która sympatyzuje z poglądami i działalnością Forum Samorządowego i Piotr Uszok – mówił Marcin Krupa. – Takie informacje ja sprawdziłem po doniesieniach prasowych. Nie konkretnie firma, ale osoby związane z tą firmą wpłaciły na kampanię Forum Samorządowego i Piotr Uszok. Jest to zgodne z prawem. Nie łącze tego typu działalności z działalnością podejmowaną z zarządzaniem miastem – dodał Krupa.  Posłuchajcie całości wypowiedzi prezydenta Katowic.

Witold Witkowicz odczytał w imieniu radnych Platformy Obywatelskiej oświadczenie. – Uchwalenie dzisiaj i w takim kształcie projektu mpzp dla obszaru ul. Kościuszki-Kolejowa to kolejne marnowanie szansy – szansy na budowę reprezentacyjnej, południowej bramy Katowic. Czy to cena, którą Katowice maja zapłacić za wsparcie przez prywatną firmę kampanii wyborczej Pana Marcina Krupy? – pytał retorycznie radny PO  (posłuchajcie całej wypowiedzi radnego).

Na sesji w imieniu mieszkańców zabrała również głos Agnieszka Zielińska. – Dwa miesiące temu dowiedziałam się o tej budowie z mediów, nie ukrywam że wcześniej też były takie sygnały, ale teraz to było jakby już pewne. Zgromadziłam wokół siebie całą grupę mieszkańców, nie sądziłam, że odezwie się aż tyle osób, ale jest nas już 3,5 tysiąca – mówiła na sesji mieszkanka Katowic. Na ręce prezydenta trafiła też petycja z 500 podpisami. – Przyszliśmy do państwa jako mieszkańcy, którym zależy na mieście. Jest nam niezmiernie przykro, że nasze zdanie nie jest brane pod uwagę – mówiła Zielińska. – Wszystkie nasze uwagi niestety zostały odrzucone i to jest ostatnia możliwość, kiedy my możemy zabrać głos. Powiedzieć, że ta inwestycja naszym zdaniem nie powinna mieć miejsca i że powinnyśmy ją w takim razie skonsultować z mieszkańcami. Apeluję do państwa, żebyście zagłosowali jak mieszkańcy, a nie jak politycy – dodała (posłuchajcie całego wystąpienia mieszkanki Katowic).

W sprawie głos zabrała także posłanka PO Ewa Kołodziej, która zaproponowała aby prezydent wycofał uchwałę. Stwierdziła, że Katowice już mają większą powierzchnię handlową niż takie miasta jak Paryż czy Bruksela. – Z kim nie rozmawiam, każdy mówi super pomysł. Galeria powinna tam powstać – odpowiedział Marcin Krupa, powołując się na swoje związki z południem Katowic. – Dzisiaj przyznaję się. Ja, moja rodzina i znajomi jeżdżą często do Mikołowa do sklepu wielkopowierzchniowego, do Auchan. Do Mikołowa jeździmy, kilkanaście kilometrów – stwierdził Krupa.

mieszkancysesjaradymiasta1

W imieniu spółki Echo Investment zabrał głos jej prokurent Krzysztof Giemza. Zaznaczył, że do tej pory udało się w mieście dzięki działalności firmy stworzyć 2 tys. miejsc pracy. W tym prawie tysiąc miejsc pracy w IBM-mie. Drugie tyle ma jeszcze znaleźć zatrudnienie w tej firmie. – Na szczęście służby urbanistyczne, rada spostrzegła ten mankament miasta i w ramach studium wyznaczyła takie miejsce jak Subcentrum Południe. My potraktowaliśmy to jako bardzo poważny impuls i możliwość rozwoju – mówił Giemza na sesji. Zaznaczył przejrzystość już kilkuletniego zaangażowania firmy w omawiane tereny. – To jest absolutnie świadomy proces. Otwarty. Poddany dyskusjom publicznym, kilkukrotnym spotkaniom na miejskich komisjach urbanistyczno-architektonicznych – mówił.

Ostatecznie Rada Miasta Katowice przyjęła plan dla Subcentrum Południe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 24 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.