Tory / fot. InfoKatowice.pl

25 milionów złotych przeznaczą na rewitalizację linii 149 PKP Polskie Linie Kolejowe. Dzięki temu między Leszczynami a Knurowem zostanie przywrócony ruch kolejowy. O około 2 godziny skróci się czas przejazdu między Rybnikiem a Gliwicami. Ten ważny dla transportu towarowego odcinek ułatwi przewoźnikom połączenie między południem a północą kraju.

Efektem inwestycji Polskich Linii Kolejowych będzie przywrócenie ruchu na linii 149 między Knurowem a Leszczynami. Linia ta ma bardzo ważne znaczenie w transporcie towarowym. Stanowi podstawowa trasę przewozu węgla z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego. Z Gliwic do Rybnika przejazd skróci się o ponad 2 godziny. Dzięki rewitalizacji odcinka, pociągi będą mogły jechać krótszą o 50 km trasą zamiast dotychczasowej przez Kuźnię Raciborską i Rudzieniec Gliwicki. Usprawni to połączenie Śląska z portami w Świnoujściu, Szczecinie i Gdyni.

30 kwietnia Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z firmą Skanska na przebudowę linii numer 149. Rewitalizacja nieczynnego od 2008 roku, ponad 6 kilometrowego odcinka, obejmuje wymianę toru, 4 rozjazdów, przebudowę sieci trakcyjnej oraz remont 4 przepustów i wiaduktu. Na odnowionym odcinku pociągi będą mogły jeździć z prędkością 70 km/h. Koszt inwestycji wynosi prawie 25 milionów złotych. Prace rozpoczną się jeszcze w maju i potrwają do końca roku.

Jeszcze w tym roku PLK zrewitalizują dwie linie towarowe na Śląsku. Trwają procesy przetargowe na rewitalizację linii nr 200 i nr 141. Pomiędzy Gliwicami a Gliwicami Sośnica PLK zamierza wymienić 13 rozjazdów i sieć trakcyjną na prawie 12 kilometrowym odcinku. Na ten cel zapewniono 34 miliony złotych.

Na linii Panewniki – Radoszowy między stacjami Katowice Ligota i Zabrze Makoszowy zostanie przebudowany 3 kilometrowy odcinek toru, przejazd kolejowy i dwa rozjazdy. Zarządca infrastruktury planuje na ten cel wydać ponad 10 milionów złotych.

1 Komentarz

  1. Czemu tylko dla transp towarowego? Warto byłoby wznowić na tym odcinku transport pasażerski, co ulatwiloby dojazd do m.in. Czech, Żor, Wisły…
    Skrocilby się także czas podróży z Gliwic do Knurowa z 25 min do 5-10 min tak jak w przypadku dojazdu do Zabrza (również ok 5 min)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 20 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.