Protest przy Gimnazjum nr 15 w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Rada Miasta na najbliższej sesji pochyli się nad zaskarżeniem do Sądu Administracyjnego decyzji Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego. Ten zakwestionował uchwałę intencyjną miasta o likwidacji Gimnazjum nr 15. Chodzi o zapis w uchwale, który przyjęto w trakcie debaty nad likwidacją szkoły.

– Potwierdzają się niejako te sygnały, które są ogólno słyszalne i dochodzą ze strony rodziców i państwa radnych, że czasu na dyskusję było stosunkowo za mało – mówił na początku kwietnia Marcin Krupa, uzasadniając wycofanie się z likwidacji Gimnazjum nr 5 i 15. Prezydent dodał też, że urzędnicy mają przygotować program Reorganizacji Szkolnictwa, który kompleksowo ma rozwiązać problemy w katowickim systemie szkolnym. Trudno jednak nie zauważyć, że na decyzję prezydenta Katowic miał wpływ nie tylko protest rodziców, uczniów ale przede wszystkim koalicyjnego PiS. Krupa wycofując się z decyzji o likwidacji gimnazjów uratował większość w Radzie Miasta. – Zabieg bardzo sprytny, natomiast ci państwo, którzy siedzą na górze i uczestniczyli w spotkaniach odnośnie Gimnazjum nr 15 doskonale wiedzą jak sytuacja wyglądała – skwitował wypowiedź prezydenta Katowic na sesji radny PiS, Bartosz Wydra.

Reklama

Teraz miasto chce bronić przed sądem uchwały, która i tak na razie nie wejdzie w życie. Co nie wyklucza, że uchwała w przyszłości w obecnej lub podobnej formie nie zostanie ponownie przyjęta przez radnych. Według nadzoru prawnego zapis mówiący że: „w razie likwidacji Gimnazjum nr 15 zapewnić uczniom aktualnie uczęszczającym do tego gimnazjum możliwość kontynuacji nauki w budynku Gimnazjum nr 15 przy ul. Karliczka 15 do końca ich nauki w gimnazjum” jest niezgodny z przepisami.

Inne zdanie w tej kwestii ma miasto, które uważa, że: [quote_box_center]” (…) Z uwagi na brak wystarczającej bazy lokalowej dla powstających gimnazjów na obszarze wielu gmin powszechną praktyką było organizowanie gimnazjów z oddziałami umieszczonymi w budynkach kilku szkół, co bez wątpienia ustawodawca postanowił z czasem ograniczyć. Jednakże ani przed 31 sierpnia 2005 r., ani po tej dacie nie wprowadził do ustawy o systemie oświaty przepisu, który w sposób jednoznaczny i wprost wykluczałby tworzenie i funkcjonowanie gimnazjów z oddziałami poza jego siedzibą, w szczególności jeżeli w danych okolicznościach faktycznych nie ma możliwości zorganizowania wszystkich oddziałów gimnazjum w budynku jego siedziby, w tym zwłaszcza przez z góry ustalony czas z uwagi na słuszny interes uczniów i ich rodziców (prawnych opiekunów). Należy bowiem pojęcie „siedziby” gimnazjum-szkoły odróżnić od miejsca wykonywania statutowej działalności w tym zajęć edukacyjnych oraz wychowawczo-opiekuńczych, nawet jeśli co do zasady działalność statutowa szkoły winna odbywać się wyłącznie w obiekcie siedziby szkoły, albowiem przepisy ustawy o systemie oświaty nie sprzeciwiają się pozostawieniu w dyspozycji szkoły nieruchomości, w tym budynków i obiektów budowlanych wykorzystywanych do prowadzonej działalności niezależnie od budynku siedziby szkoły (…)”.[/quote_box_center]

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.