Foto: Urząd Miasta / infokatowice.pl

Przy ul. Piotrowickiej 94 powstanie nowa stacja paliw i myjnia. Inwestycja zostanie zrealizowana w miejscu wyburzonego obiektu dawnego posterunku bocznicowego „Idaweiche”.

Prezydent miasta wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach w sprawie budowy stacji paliw i myjni wraz z towarzyszącą infrastrukturą przy ul. Piotrowickiej 94 w Katowicach-Ligocie. Nowa inwestycja zostanie zrealizowana na zlecenie koncernu PKN „Orlen”, który przygotowania do niej rozpoczął już w ubiegłym roku.

Warto zaznaczyć, że stacja paliw powstanie w miejscu dawnego posterunku bocznicowego „Idaweiche”. W marcu w sprawie posterunku interpelował do prezydenta Marcina Krupy radny Tomasz Maśnica. Radny wskazywał, że obiekt ten ma walory historyczne oraz jest budynkiem, na którym zależy mieszkańcom Ligoty: [quote_box_center][…] gdy 20 grudnia 1858 roku oddano do użytku odcinek łączący Mikołów z Ligotą, stworzono kolejowe połączenie Katowice – Mikołów. Obok przewozów towarowych wprowadzono ruch pasażerski. Tym samym posterunek bocznicowy w Ligocie uzyskał status przystanku osobowego. Parterowy budynek posterunku istnieje do dziś na terenie, na którym dawnej znajdowała się Ligocka Fabryka Chemiczna (rafineria), a następnie magazyn paliw C.P.N. Obecnie właścicielem terenu jest „Orlen”. Historyczny walor posterunku – należącego do najstarszych obiektów w Ligocie i w Katowicach – sprawia, że należy objąć go szczególną troską i opieką.[/quote_box_center]

W odpowiedzi wiceprezydent Krzysztof Mikuła poinformował, że obiekt ten pełniący ostatnio funkcję budynku gospodarczego, został wyburzony przez właściciela w 2015 roku, na podstawie prawomocnej decyzji z 2 października 2014 r. Pozwolenie na rozbiórkę dotyczyło dwunastu obiektów na terenie działki przy ul. Piotrowickiej 94, w tym także dawnego posterunku bocznicowego. Wiceprezydent zaznaczył jednocześnie, że budynek nie był objęty ochroną konserwatorską.

Reklama

Ostatecznie nie udało się uratować obiektu, a jego wyburzenie spotkało się z negatywną reakcją części mieszkańców dzielnicy.

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 7 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.