Osiedle Borki / fot. A. Maciaszczyk / InfoKatowice.pl

Studenci Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach kręcą dokument o Borkach. Mieszkańcy familoków obawiają się, że niebawem osiedle przestanie istnieć ale nie składają broni. 13 kwietnia spotykają się z władzami spółdzielni mieszkaniowej, do której należą liczące 150 lat budynki – w marcu jedna z mieszkanek doprowadziła do uzyskania statusu zabytków dla niszczejących domów.

 – Tak na prawdę przyszliśmy dzisiaj pierwszy raz z kamerą – mówi InfoKatowice.pl Zuzanna Karpińska studentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ. – Od jakiegoś czasu przychodzę tutaj też bez kamery aby zapoznać się z mieszkańcami. Szczerze powiem, że od początku ten temat jakoś mnie specjalnie nie zainteresował, dopóki nie spotkałam tutaj wielu fajnych ludzi – mówi nam reżyserka dokumentu.

Pomimo kilkugodzinnego nagrania materiału na dokument jeszcze nie ma. – Pokładam nadzieję w fantastycznych ludziach, którzy tu mieszkają – mówi Karpińska. – To oni będą tematem dokumentu – wyjaśnia.

Osiedle Borki / fot. A. Maciaszczyk / InfoKatowice.pl
Osiedle Borki / fot. A. Maciaszczyk / InfoKatowice.pl
Reklama

Trudno odmówić niszczejącemu osiedlu przylegającemu do Szopienic tego, że ma charakter. Tak samo jak mieszkańcy. Jedną z takich wyrazistych osób jest Mariola Bergel, która w Borkach mieszka od urodzenia, tam też mieszkali jej rodzice i dziadkowie. Posłuchaj co powiedziała nam o swoim osiedlu.

To właśnie Mariola Bergel jest odpowiedzialna za wpisanie Borek do rejestru śląskich zabytków, teraz osiedle będzie ciężko np. wyburzyć. – Borki będą najstarszym osiedlem robotniczym w Katowicach – mówi Bergel.

Studenci UŚ w trakcie kręcenie dokumenty na osiedlu Borki / fot. AM / InfoKatowice.pl
Studenci UŚ w trakcie kręcenie dokumenty na osiedlu Borki / fot. AM / InfoKatowice.pl

– Tu są nasze korzenie i tutaj chcemy być – mówi Ireneusz Zborowski, którego rodzina mieszka na osiedlu już od pięciu pokoleń. – Zostało nas mało, taki bastion – dodaje. Zborowski zaznacza, że budynki wyglądają strasznie dlatego, że od 30 lat nikt nic nie robił przy elewacji. W środku natomiast mieszkania są zadbane. Nam opowiedział o tym jak kiedyś było na osiedlu.

13 kwietnia mieszkańcy Borek spotykają się z władzami Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Mają nadzieję dowiedzieć się co ma w planach względem osiedla. Na spotkaniu pojawią się też z kamerą studenci UŚ, kręcący dokument o osiedlu.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 − 19 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.