Spotkanie z mieszkańcami dzielnic / fot. Infokatowice.pl
Reklama

Za nami dwa pierwsze dzielnicowe spotkania, na których wspólnie z mieszkańcami rozmawiamy o tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W temacie omówienia dzielnicowych przedsięwzięć spotkaliśmy się z mieszkańcami Koszutki i Janowa-Nikiszowca.

II edycja Budżetu Obywatelskiego rodzi wiele emocji. Z jednej strony w ręce mieszkańców magistrat oddał dwukrotnie większą kwotę, wydzielając 17 mln zł na projekty dzielnicowe oraz 3 mln zł na przedsięwzięcia realizowane na większym obszarze lub w całym mieście. Z drugiej, niezadowolenie może budzić kilka zapisów nowej procedury.

Reklama

Z początkiem tygodnia Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa podpisał zarządzenie, które umożliwia uruchomienie tegorocznej edycji budżetu. Dyskusja o kształcie budżetu obywatelskiego musi zejść na dalszy plan – niezmienną w tym momencie procedurę trzeba umieć wykorzystać. Nabór wniosków rozpocznie się niebawem, bo już 30 marca 2015r.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami magistratu, pomiędzy 9 a 23 kwietnia w dzielnicach organizowane będą otwarte spotkania z mieszkańcami, w trakcie których omówiona zostanie nowa procedura oraz podstawowe warunki pozwalające skutecznie zgłaszać propozycje działań. Ponieważ wnioski będzie można składać zaledwie do 15 maja, redakcja serwisu InfoKatowice.pl postanowiła zorganizować dodatkowe spotkania, które powinny przyspieszyć prace nad wnioskami. Dwa pierwsze z nich – w Koszutce i Janowie-Nikiszowcu – odbyły się przy szerokim zaangażowaniu radnych jednostek pomocniczych. Jak do Budżetu Obywatelskiego przygotowują się mieszkańcy katowickich dzielnic?

Koszutka – przyznana kwota 698 557,00 zł

Spotkanie w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” przyciągnęło ok. 30 osób, w tym kilkoro wnioskodawców z 2014 roku. Punktem wyjścia do dyskusji było krótkie omówienie procedury oraz zeszłorocznych propozycji, wśród których nie wszystkie zostały wybrane do realizacji. Zgodnie z oczekiwaniami, spora część dyskusji poświęcona była Parkowi Budnioka, Placowi Grunwaldzkiemu oraz parkowaniu i chodnikom – dwa ostatnie zagadnienia stanowią nieodłączny temat dyskusji na organizowanych od kilkunastu miesięcy, cyklicznych spotkaniach mieszkańców. Wspólnie z mieszkańcami rozmawialiśmy także o tym, czy remonty chodników i dróg należą do kategorii przedsięwzięć, które powinny być realizowane z wykorzystaniem budżetu obywatelskiego.

Janów-Nikiszowiec – przyznana kwota 667 055,00 zł

Spotkanie  w Janowie-Nikiszowcu, choć nie cieszyło się szczególnym zainteresowaniem mieszkańców, przyciągnęło garstkę zaangażowanych osób dla których rozwój dzielnicy jest niezwykle istotnym zagadnieniem. Przez niemal dwie godziny toczyła się żywa dyskusja na temat dzielnicowych problemów i potrzeb, w trakcie której staraliśmy się wskazać jakie działania mogą być realizowane przy pomocy Budżetu Obywatelskiego a jakie z wykorzystaniem innych narzędzi. Przybyli na spotkanie mieszkańcy ocenili ubiegłoroczną edycję budżetu, szukając możliwości podniesienia zaangażowania społecznego wśród mieszkańców. Zasadniczą kwestią okazała się dostępność map własności terenu, bez których nie sposób zaplanować jakiekolwiek przedsięwzięcie inwestycyjne. Dla przybyłych na spotkanie ważne będzie uzyskanie pomocy przy szacowaniu kosztów proponowanych przedsięwzięć. Otwarte spotkanie odbyło się w domu katechetycznym przy Kościele Św. Anny w Nikiszowcu.

Komentuje Adrian Szymura, radny Rady Jednostki Pomocniczej nr 12 Koszutka

Budżet obywatelski – narzędzie ciekawych inicjatyw obywatelskich czy instrument którym wyręczymy magistrat w jego zadaniach?

Niestety, w Katowicach raczej pokutuje myśl, że z budżetu obywatelskiego powinniśmy w pierwszej kolejności wyręczać miasto z napraw ulic i chodników czy też budowy parkingów. Większość z nas ma niezaspokojony apetyt na to co powinno być podstawą w mieście – zadbaną infrastrukturę oraz czyste ulice. Dlatego ciągle zapominamy, że budżet obywatelski daje nam szerokie możliwości – możemy z tych pieniędzy przygotować projekt lub wydarzenie które będzie zupełnie oryginalne w skali miasta – niekoniecznie musi to być lot balonem, bo taka propozycja padła rok temu,  w jednej z dzielnic. Postarajmy się o odrobinę kreatywności i odwagi w naszych wnioskach budżetowych, a w sprawie rozpadających się chodników i dziurawych ulic w pierwszej kolejności zabiegajmy o ich remonty u odpowiednich służb komunalnych. Na kolejne spotkanie przygotujemy konkretne propozycje przedsięwzięć i porozmawiamy jak przy pomocy budżetu obywatelskiego zwiększyć zaangażowanie społeczne na Koszutce.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.