Reklama

O tym, że miasto to nie tylko budynki, parki i ulice powinniśmy wiedzieć i pamiętać w szczególności wtedy, gdy przemierzamy miejskie przestrzenie. Miasto jest bowiem tym, co „pomiędzy”; pomiędzy konkretnymi budynkami, pomiędzy nimi a mieszkańcami i wreszcie między poszczególnymi ludźmi zamieszkującymi dane miejsce. Miasto jest po prostu przestrzenią wspólną.

Tak pojmowanemu miastu poświęcona jest wciąż świeża publikacja „My i oni. Przestrzenie wspólne/projektowanie dla wspólnoty”. To właśnie ta niezwykle ciekawa pozycja stała się pretekstem do spotkania, które odbędzie się 18 marca w barze Kato na ul. Mariackiej w Katowicach. Podczas jego trwania słuchacze wraz z Bogną Świątkowską (prezeska fundacji Bęc Zmiana), Krzysztofem Nawratkiem (architekt oraz urbanista), Michałem Jurgielewiczem (architekt z grupy NAS-DRA zajmującej się energooszczędnym projektowaniem) i Pawłem Jaworskim (architekt ze śląskiej fundacji Napraw Sobie Miasto) dyskutować będą o wspólnotowym wymiarze miasta.

Reklama

Publikacja i spotkanie nie są jednak wydarzeniami przypadkowymi. Pretekstem dla nich jest  kilkuletni projekt „Synchronizacja. Projekty dla miast przyszłości” organizowany przez fundacje Bęc Zmiana. Projekt ten skupił artystów, badaczy, architektów czy aktywistów miejskich, którzy podjęli się refleksji na temat przestrzeni wspólnych oraz pojęć je warunkujących. W efekcie powstał wielowymiarowy konspekt myśli, wyobrażeń i obrazów, a tekst „My i oni…” jest próbą jego systematyzacji i zarazem jego podsumowaniem. Przekonać się będzie można o tym podczas spotkania w barze Kato, które zacznie się o godz. 17:30.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.