FOTO: Tara Hernández Cazorla
Reklama

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach otworzyła w zeszłym tygodniu swoje drzwi i zaprosiła do uczestnictwa w różnorodnych zajęciach. Głównym odbiorcą byli młodzi ludzie, którzy myślą o związaniu swojej przyszłości ze szkołą artystyczną. Jednak nie było żadnych ograniczeń, dlatego każdy zainteresowany mógł brać udział w zajęciach.

Wystawa – Design jest dla ciebie

Reklama

Cele dni otwartych były jasne: pokazać możliwości ASP oraz zaprezentować dokonania studentów z ostatnich lat. Z tego powodu zorganizowano różnorodne wystawy z pracami absolwentów, które pokazywały poziom uczelni. Jedna z nich odbyła się na ulicy Raciborskiej.

Prace studentów wzornictwa były przykładem różnych form designu: ubrań, mebli, a nawet obiektów socjalnych. Artyści kierowali się estetyką, użytecznością oraz komfortem. Na wystawie można było zobaczyć m.in. takie projekty jak: Kanapa Pique i LampaBio. Pierwszy z nich pokazywał, że meble mogą być nie tylko ładne i łatwe w transporcie, ale też tanie.

Studenci wzornictwa nie zapomnieli też o sporcie. Przedstawiono pomysł Rowerowej Mapy Katowic oraz projekt Moje miejsce, który dotyczy młodych ludzi. Ciekawym pomysłem był Dizajn ze sznurka, który pokazywał różne formy szycia.

Wszystkie przedstawione prace łączą dwie kwestie – są obecne w naszym codziennym życiu i pomagają sprawić, aby było ono bardziej wygodne. Wspólnym celem jest skupienie się na tym, aby poprzez innowacje życie stało się łatwiejsze i bardziej atrakcyjne dla społeczeństwa.

Warsztaty w ciemni

Jednym z najciekawszych punktów dni otwartych były warsztaty w ciemni. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w procesie powstawania zdjęć, a będąc bardziej precyzyjnym, w tworzeniu fotogramów.

Fotogramy tworzy się bez użycia negatywu. Zdjęcia powstają na specyficznym papierze, który jest pokryty bardzo czułą emulsją. Po utworzeniu kompozycji na papierze, którą chcemy utrwalić, naświetlamy go. Efekty są widoczne dopiero po umieszczeniu papieru w różnych płynach, które umożliwiają pojawienie się obrazu. Następnie trzeba poczekać aż nasze dzieło wyschnie.

– Uczucie, które można doświadczyć w ciemni, trudno wyrazić słowami. Moment po naświetleniu, kiedy papier znajduje się już w chemikaliach, a ty widzisz, jak twoja praca powoli nabiera kształtu jest niewiarygodny- powiedziała Krystyna, jedna z uczestniczek warsztatów. – Po paru minutach wyjmujesz swoją pracę z wody i widzisz ją w całej okazałości. Cały proces wygląda naprawdę magicznie – dodała.

Wykład – Obrazy i ludzie. Portret w malarstwie współczesnym

Podczas dni otwartych nie zabrakło także ciekawych wykładów. Jeden z nich prowadziła dr Dominika Kowynia – polska malarka, której wystawy odbyły się nie tylko w Polsce, ale również m.in. w Niemczech. Artystka zaprezentowała najznakomitszych artystów XX wieku, którzy zajmowali się malarstwem.

Pierwszym był Lucian Freud (Wielka Brytania), który malował akty i ludzi ze zwierzętami. Następnie prowadząca opowiedziała o wpływie zdjęć na malarstwo, podając za przykład Gerharda Richtera (Niemcy), który stworzył wiele obrazów wzorowanych na czarno-białych fotografiach. Uczestnicy zobaczyli także obrazy Elizabeth Peyton (Stany Zjednoczone), która znana jest głównie ze stylizowanych i wyidealizowanych portretów innych artystów, a także obrazy Mammy Andersson (Szwecja) oraz post-apokaliptyczne rysunki Dany Schutz (Stany Zjednoczone).

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 − 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.