Spodek w Katowicach / fot. Anna Ratajczak / Infokatowice.pl

Komisja Europejska zdecydowała: Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, do momentu wyboru koncesjonariusza, może tymczasowo zarządzać Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

W marcu zakończona zostanie jedna z kluczowych inwestycji dla województwa śląskiego, zrealizowana przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Obiekt będzie miał też od marca pozwolenie na użytkowanie. Trwające postępowanie koncesyjne, mające na celu wyłonienie operatora dla MCK i Spodka nie zostało jednak zakończone.

Przypomnijmy. Na mocy ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, miasto ogłosiło pierwsze postępowanie o zawarcie umowy koncesji 19 stycznia 2011. Wpłynęły dwa wnioski. Postępowanie trwało 17 miesięcy i musiało zostać odwołane z przyczyn proceduralnych. Kolejne, rozpoczęte 15 lutego 2013 roku, zostało odwołane ze względu na niezłożenie żadnego wniosku. Trwało cztery miesiące.

Trzecie postępowanie, rozpoczęte 10 lipca 2014 roku, nie zostało dotąd zakończone. Ofertę złożyły dwa podmioty: PTWP Event Center Sp. z o.o. z Katowic i HKO Sp. z o. o. z Warszawy. Koncesjonodawca uznał, że oferta pierwszej z tych firm jest najkorzystniejsza. Na tę decyzję HKO złożyła jednak skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Wyrokiem nieprawomocnym w dniu 16 stycznia 2015 roku Sąd skargę uwzględnił.

– Po otrzymaniu uzasadnienia sądu złożyliśmy skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego – mówi Marzena Szuba, wiceprezydent Katowic. Miasto podejmuje wszelkie możliwe kroki prawne, by umowa z koncesjonariuszem została podpisana jak najszybciej, jednak nie będzie to możliwe do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy przez NSA. W myśl decyzji Komisji Europejskiej eksploatację obiektu ma zapewnić operator prywatny wybrany w ramach otwartego postępowania. Dlatego Katowice zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na zarządzanie tymczasowe MCK i zgodę taką otrzymały. Do czasu zawarcia umowy koncesji funkcje zarządczo – administracyjne pełnił będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w ścisłej współpracy z Convention Bureau Katowice, które zostało wydzielone z wydziału promocji i stanowi odrębny referat. Pokieruje nim Janusz Nowak, dotąd koordynator projektu MCK.

– Sprawne funkcjonowanie Międzynarodowego Centrum Kongresowego nie jest w żaden sposób zagrożone – zapewnia Marzena Szuba. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym już na marzec zaplanowana jest część biznesowa i targowa Intel Extreme Masters, czyli mistrzostw świata w grach komputerowych. W kwietniu zostaną tu rozegrane mecze w ramach WTA Katowice Open, w tym samym miesiącu odbędzie się też Europejski Kongres Gospodarczy.

1 Komentarz

  1. Czyli pełen profesjonalizm! W organizowanym przez MOSIR “Biegu Korfantego” podczas zapisów są wprawdzie kolejki i chaos organizacyjny, ale kiełbasa jałowcowa na mecie jest naprawdę dobra! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.