Latarnia w Katowicach z logo miasta / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl

27 lutego 2015 r. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (Katowice, plac ks. Emila Szramka 1) odbędą się katowickie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

– Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. – informuje Dariusz Czapla z katowickiego magistratu.

W programie:

11.30 koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

12.00 Wprowadzenie kompanii honorowej i sztandarów oraz powitanie gości przez Andrzeja Sznajdera, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

12.30 Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

13.30 Apel Poległych i salwa honorowa przed kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

14.00 – spotkanie pokoleń: Kombatanci – młodzież (przy żołnierskiej grochówce).

Wieczorem,  o godz. 18.00, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, przy ul. Św. Jana 24, odbędzie się  premierowy pokaz płyty dvd „Podziemna Armia Powraca”, który odbędzie się z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenia Pokolenie.

W programie: pokaz płyty dvd z zapisem widowiska „Podziemna Armia Powraca”, w którym wystąpili: Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik, Andrzej Perkman i Robert Bielak. Reżyseria: Łukasz Kobiela.

Po zakończeniu pokazu organizatorzy zapraszają na koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.