Marcin Krupa prezydent Katowic na sesji Rady Miasta / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl
Reklama

Rozpoczynamy nowy cykl w Infokatowice.pl – będziemy prezentować sylwetki osób, które rządzą w mieście i regionie. Na początku prezentujemy sylwetkę prezydenta Katowic.

MARCIN KRUPA (rocznik 1976) – prezydent Katowic

Reklama
  • absolwent LO im. Władysława Broniewskiego w Katowicach
  • absolwent Politechniki Śląskiej – Wydział Transportu
  • doktor nauk technicznych (2005) – promotor prof.dr hab. Roman Kuziak
    Modelowanie zużywania szyn kolejowych
  • absolwent studiów podyplomowych – zarządzanie organizacjami
  • radny katowicki w latach 2006-2010
  • zastępca prezydenta Piotra Uszoka 2010-2014
  • wygrał wybory na prezydenta Katowic w II turze – 71.3% głosów
  • żona Joanna (pedagog), syn Błażej , córka Martyna

Mieszkańcy Katowic zdecydowali. Pozapartyjny Marcin Krupa został prezydentem Katowic wygrywając w drugiej turze z Andrzejem Sośnierzem. Wynik 71,3% daje mu mocny mandat. Czy potrafi wykorzystać swoją szansę, czy nie zawiedzie mieszkańców? Ma na realizację programu cztery lata.

Podkreśla, iż nie lubi słowa rządzić, które kojarzy mu się z postawą autorytarną.

Zdecydowanie woli słowo zarządzać. Rozumie wagę dialogu społecznego, dlatego zaczął od spotkań z mieszkańcami i najbardziej aktywnymi organizacjami pozarządowymi. Chce współpracować, często podkreśla otwartość w działaniu i wsłuchiwanie się w głosy wszystkich, którym leży na sercu dobro Katowic i rozwój miasta. Mocno stąpa po ziemi i doskonale zdaje sobie sprawę, iż odpowiedzialność za podjęte decyzje i tak spadnie na niego. Jednak chciałby ze swoimi oponentami komunikować się przy pomocy przekonywujących argumentów i tego będzie wymagał od swoich współpracowników.

fot. Artur Maciaszczyk / Infokatowice.pl
fot. Artur Maciaszczyk / Infokatowice.pl

Zintegrowani, dbający o wygląd miasta, zadowoleni mieszkańcy, odpowiedzialni za miejsce, w którym żyją, korzystający z instytucji kultury rozwijanej w mieście wypełniony ludźmi rynek, również podczas weekendów i kreowanie mody na Katowice, taką wizję swojego miasta ma prezydent Krupa.

Jak chce to osiągnąć?

– Zanika konserwatywne podejście do rozwoju miasta – mówi. Realizacja programów społecznych, tak zwane miękkie działania w zarządzaniu, koncentracja na kulturze na różnych poziomach, szczególnie poprzez rozwój Miejskich Domów Kultury, wspieranie ofert organizacji pozarządowych służących integracji środowiskowej mieszkańców, to niektóre z narzędzi poprzez które chce działać.

Swoje priorytety jasno określił w Umowie z mieszkańcami. Dziesięć punktów, jasno sprecyzowanych już zaczął realizować. Zmienił decyzję poprzedniego prezydenta dotyczącą budowy aquaparku  wprowadzając do Wieloletniego Programu Finansowego inwestycje trzech krytych basenów w dzielnicach ( Zawodzie, Brynów, Zadole). Ta decyzja jest również realizacją założenia o skierowaniu strumienia inwestycyjnego na dzielnice.

Dostrzega szansę w geograficznym położeniu Katowic, jednak uważa, iż do tworzenia dużej metropolii trzeba podchodzić małymi krokami, wyznaczając sobie bardzo konkretne cele.

– Górnośląski Związek Metropolitalny jest dzisiaj niepotrzebny – mówi prezydent. – Został powołany w innych realiach. Miał służyć wypracowaniu ustawy metropolitalnej i przygotowaniu struktur z chwilą wejścia jej w życie. To się nie powiodło – podkreśla.

Potrzebne są nowe rozwiązania i pomysły, których jednak nie chce zdradzić. Wskazuje na ustawę warszawska, która jest według niego dobrym wzorcem. Wierzy, iż korzyści płynące z integracji organizmów miejskich w metropolię przeważą szalę partykularnych interesów.

Teksty wielu wywiadów z Marcinem Krupą, prasowych i internetowych, które ukazały się po wyborach, kreują ciekawą sylwetkę – człowieka z pasją. Muzyka i motocykle, dziedziny dość odległe a jednak wypełniły życie młodego Marcina pozostając w sferze zainteresowań również w dorosłym życiu.

fot. Marcin Krupa
fot. Marcin Krupa

Uczęszczał do ogniska muzycznego w Piotrowicach, gdzie przez 3 lata uczył się gry na akordeonie. Na keyboardzie,  prezencie od ojca,  uczył się grać już sam, podobnie na harmonijce ustnej. Niewątpliwe zdolności muzyczne realizował już w szkole podstawowej, w zespole Orion, grającym muzykę dyskotekową. Wówczas jego ulubionym zespołem była Republika a zainteresowania muzyczne kierował w stronę rocka i Metalmanii. Inspiracja muzyką zespołów Yes, Marillion czy Rush stała się podstawą programu nowego zespołu Sami. Umiejętności muzykowania przydały się nawet w kampanii wyborczej.

Drugą pasją prezydenta jest motoryzacja. Ta fascynacja maszynami zdecydowała o wyborze studiów w Politechnice Śląskiej. Na razie dwa modele motocykli MZ 125 RT i Suzuki Bandit 650 stoją w garażu i czekają  na lepsze dla nich czasy.

Obecnie pasją  Marcina Krupy pochłaniającą go całkowicie są Katowice.

Umowa z mieszkańcami Katowic

1. Budżet obywatelski kluczowym narzędziem aktywizacji mieszkańców Katowic – 20 milionów złotych i skuteczniejsze procedury.

2. Stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz powołanie pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych.

3. Budowa 3 krytych basenów 25-metrowych.

4. Budowa co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie, przede wszystkim dla młodych rodzin oraz remonty kapitalne komunalnych budynków mieszkaniowych.

5. Miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka z Katowic. Pakiet bezpłatnych usług miejskich dla Rodzin 3+. 

6. Budowa Centrum Nauki w Katowicach.

7. Katowicki program „Senior w Mieście”.

8. Ożywienie terenów poprzemysłowych.

9. Wspieranie inwestycji i nowych technologii – Opiekun Inwestora. 

10. Rozwiązanie problemów komunikacyjnych, w szczególności południa Katowic: Park & Ride, „Katowice na rowery”, nowe środki transportu.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.