Marcin Krupa prezydent Katowic / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl
Reklama

Baseny w Katowicach miasto chce zbudować w trzech lokalizacjach: na południu, w centrum i na północy. Oprócz strefy do pływania mają posiadać mini spa, brodzik dla maluchów i ewentualną możliwość plażowania na zewnątrz w sezonie. Obiekty mają być gotowe w 2019 roku, ale prezydent Katowic zaznaczył na sesji Rady Miasta, że gmina będzie starała się zrealizować inwestycje jak najszybciej. Pieniądze na inwestycję radni zabezpieczyli zatwierdzając zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2015-2035.

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa ruszy w 2016 roku, baseny będą budowane jednocześnie. Jeden powstanie na Zadolu, na terenie dawnego kąpieliska, drugi obiekt u zbiegu ulic Zgrzebnioka i Kościuszki, tam gdzie planowano wcześniej Aquapark oraz przy ul. Bohaterów Monte Cassino i Leopolda na styku Zawodzia, Dąbrówki Małej oraz Bogucic.

Reklama

Radny Andrzej Zydorowicz zapytał Marcina Krupę w trakcie środowej sesji Rady Miasta, skąd u niego zmiana poglądów w zakresie budowy basenów w mieście. Przypomniał mu swoją interpelację z czerwca 2014 roku, w które proponował budowę czterech małych basenów w czterech dzielnicach miasta. Pływalnie miałby być budowane z środków zabezpieczonych na planowany wtedy Aquapark. Krupa opowiedział wówczas radnemu, że budowa, a później utrzymanie obiektów, byłoby zbytnim obciążeniem dla budżetu miasta.

– Cieszy mnie, że zmienił pan poglądy i przejął pan pomysł mój i wielu innych radnych – mówił Andrzej Zydorowicz. – Chciałbym wiedzieć jak wobec tego pan sobie poradzi z utrzymaniem tych basenów, skoro one będą stanowiły pańskim zdaniem, tak pan pisze w czerwcu, duże obciążenie dla budżetu miasta – pytał Zydorowicz. – Mam nadzieję, że państwo pomożecie w tym, abyśmy znaleźli środki w budżecie  miasta na to, aby te potrzebne dla mieszkańców inwestycje utrzymać – odpowiedział prezydent Katowic. Krupa zaznaczył, że w czasie kiedy odpowiadał Zydorowiczowi, trwały rozmowy z partnerem prywatnym, który miał przejąć utrzymanie Aquaparku. – W kosztach utrzymania trzech basenów nie przekroczymy wydatków, które musielibyśmy ponieść realizując program budowy dużego Aquaparku – stwierdził Marcin Krupa.

Programu krytych pływalni radni nie przyjęli

Radny Tomasz Maśnica, jako pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, referował radnym uchwałę zgłoszoną pod obrady. – Tak się tutaj dobrze poukładało, że i w kampanii wyborczej i dzisiaj pan prezydent deklaruje chęć i jak gdyby wychodzi na przeciw oczekiwaniom mieszkańców i takie obiekty mają powstać – mówił Maśnica. Radny jednocześnie zgłosił 4 autopoprawki do uchwały, po zastrzeżeniach w opinii prawnej prezydenta. Negatywnie o projekcie uchwały  wypowiedziała się Komisja Rozwoju Miasta.

Wycofanie uchwały po swoich uwagach, m.in. dotyczących niedoprecyzowania czasu powstania programu krytych pływalni, zgłosił radny Jerzy Forajter. Zaproponował powrót uchwały do Komisji Rozwoju Miasta i przyjęcie jej w późniejszym terminie, gdy będzie dopracowana. Marcin Krupa zaznaczył, że realizacja trzech basenów jest możliwa do udźwignięcia przez miasto i być może będzie to zalążek do powstania sieci basenów w mieście. Na razie jednak mowa może być tylko o trzech obiektach, które zbuduje miasto do 2019 roku. – Pan prezydent Krupa Marcin obiecoł, że bedzie budowane to bedzie budowane i nie ma co do tego wracać, bo to, co obiecywoł kiedyś pan prezydent Uszok, Piotr Uszok, to wszystko było wykonywane – stwierdził radny Józef Zawadzki.

Ostatecznie radni przegłosowali zdjęcie tego punktu z porządku obrad.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.