Dominik Kolorz w towarzystwie prezydentów śląskich miast /fot. UM Ruda Śląska
Reklama

Poniżej publikujemy wspólne stanowisko związkowców i strony samorządowej po spotkaniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z przedstawicielami miast i gmin zagrożonych skutkami rządowego programu zakładającego likwidację kopalń.

            Strona samorządowa i społeczna podtrzymuje wspólny sprzeciw wobec przedstawionego przez rząd programu likwidacji kopalń i miejsc pracy. Ten dokument niesie ze sobą dramatycznie złe konsekwencje zarówno dla pracowników tych zakładów i ich rodzin, jak i dla całej społeczności naszych miast i gmin, dla budżetów samorządów i gospodarki w naszym regionie.

Reklama

            Strony są w pełni zgodnie, że rząd powinien uzgodnić ze stroną społeczną i z samorządami lokalnymi naszego regionu program ratowania całego górnictwa węgla kamiennego oraz program rozwoju Śląsku uwzględniający specyfikę społeczno-gospodarczą naszego regionu
i dotychczasowe doświadczenia związane z restrukturyzacją przemysłu, aby uniknąć popełnianych wcześniej w tego typu działaniach licznych błędów.

            Przedstawiciele władz samorządowych śląskich miast i gmin oraz Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy podkreślają również, że oba programy powinny być ze sobą powiązane. Bez przygotowania i szerokiego uzgodnienia tych dwóch programów jakiekolwiek inne działania noszące dumną nazwę restrukturyzacyjnych będą zmierzać do degradacji, a nie do rozwoju śląskich miast i gmin.

            Strony zwracają się również do przedstawicieli rządu, aby w pracach na tymi dokumentami wzięli udział reprezentanci władz samorządowych śląskich miast i gmin, a także śląskich ośrodków gospodarczych i naukowych.

            Jednocześnie przedstawiciele strony społecznej i samorządów apelują do parlamentarzystów z województwa śląskiego, aby podczas procedowania i głosowania nad przygotowaną przez rząd nowelizacją ustawy górniczej kierowali się interesem mieszkańców regionu, który reprezentują, a nie interesem partyjnym. Obie strony są zaniepokojone postawą rządu, który nie czekając na wynik rozmów ze stroną społeczną, forsuje w Sejmie projekt ustawy zakładający likwidację kopalń. Takie działania niezwykle komplikują sytuację społeczną na Śląsku
 i będą prowadzić do eskalacji protestu.

            Podczas spotkania uzgodniono, że obie strony będą na bieżąco wymieniać się informacjami na temat prowadzonych działań i wspólnie występować w obronie miejsc pracy w górnictwie oraz działać na rzecz restrukturyzacji górnictwa i opracowania programu dla Śląska.

 

Sygnatariusze stanowiska:

 

Za Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy:

Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność

Strona samorządowa:

Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

Joachim Bargiel, wójt gminy Gierałtowice

Damian Bartyla, prezydent Bytomia

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 + 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.