Marcin Krupa prezydent Katowic / fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl
Reklama

W czwartek w urzędzie miasta odbędzie się spotkanie prezydenta Marcina Krupy z przedstawicielami katowickich organizacji pozarządowych. Będzie na nim mowa o siedmiu postulatach złożonych w listopadzie przez stronę społeczną.

W czasie listopadowej kampanii wyborczej przedstawiciele kilkunastu czołowych organizacji pozarządowych (m.in. Dom Aniołów Stróżów, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Stowarzyszenie Bona Fides, Stowarzyszenie MOST, Regionalne Centrum Wolontariatu czy Stowarzyszenie Inicjatywa) wystosowali do kandydatów na fotel prezydenta pismo, w którym przedstawionych zostało siedem postulatów mających na celu poprawę współpracy pomiędzy magistratem a trzecim sektorem i zwiększenie roli organizacji społecznych w mieście.

Reklama

Marcin Krupa jeszcze podczas trwającej kampanii obiecał, że jeśli wygra wybory, to spotka się z pozarządowcami, żeby porozmawiać szczegółowo o ich postulatach. Prezydent dotrzymał słowa i obiecane spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek. – Cieszymy się bardzo, że prezydent dotrzymał danego słowa i zaprosił nas na spotkanie kilka tygodni po zaprzysiężeniu na prezydenta. To pozwala żywić nadzieję, że nasze postulaty zostały przez niego potraktowane serio – mówi Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Bona Fides. – Liczymy, że prezydent podczas spotkania konretnie odpowie na każdą z siedmiu propozycji – dodaje Wójkowski.

Spotkanie będzie dotyczyło siedmiu postulatów, które znalazły się w wysłanym piśmie. Ich pełna lista znajduje się poniżej.

1. Wzrost liczby zadań publicznych przekazywanych do realizacji organizacjom pozarządowym oraz wzrost środków finansowych na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, tj. wzrost budżetu na realizację Rocznego Programu Współpracy Miasta Katowice z organizacjami pozarządowymi. W celu osiągnięcia tego postulatu: powołanie międzysektorowego zespołu ds. opracowania listy zadań publicznych przekazywanych organizacjom pozarządowym na wzór zespołu ds. polityki rowerowej.

2. Praca nad projektami uchwał i programów z istniejącymi zespołami branżowymi na etapie przygotowawczym/koncepcyjnym, w miejsce dawania do konsultacji gotowych projektów.

3. Poprawa jakości realizacji narzędzia partycypacji, jakim jest Budżet Obywatelski poprzez organizację debat lokalnych związanych z budżetem obywatelskim na etapie przygotowywania wniosków. Celem debat nie miałoby być informowanie o procedurach, ale wskazanie przez mieszkańców najważniejszych problemów istniejących w dzielnicach, które potem zostałyby umieszczone we wnioskach.

4. Powołanie stanowiska pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych wywodzącego się ze środowiska organizacji pozarządowych i BEZPOŚREDNIO podlegającego Prezydentowi Miasta, a nie Naczelnikowi któregokolwiek z wydziałów lub resortowemu Wiceprezydentowi.

5. Włączenie przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji oceniających wnioski na inicjatywę lokalną.

6. Upodmiotowienie roli Rady Działalności Pożytku Publicznego, która powinna poza mechanicznym opiniowaniem aktów prawa miejscowego, stać się płaszczyzną rzeczywistego dialogu o sprawach Miasta reprezentantów Urzędu i radnych ze stroną społeczną.

7. Przedłożenie radzie miasta propozycji katowickiego regulaminu konsultacji dotyczących planowania przestrzennego, wzmacniającego udział mieszkańców w dyskusji o kształtowaniu miasta.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.