MDK "Dąb" / fot. UM Katowice

W najbliższą środę 14 stycznia filia na Dębie MDK Koszutka bedzie gościć Urszulę Rzewiczok z Muzeum Historii Katowic, która podzieli się z uczestnikami swoją wiedzą na temat powstania Dębu i warunków życia jego mieszakańców, począwszy od XIII w. aż po dzień dzisiejszy.

Osoby, które interesują się historią swej „małej ojczyzny”, z całą pewnością nie będą się nudzić. Autorka przedstawi proces kształtowania się Dębu (pierwsze wzmianki o dzielnicy, osadnictwo, średniowieczna architektura oraz powinności ówczesnych mieszkańców). Będzie również mowa o funkcjonowaniu Dębu w XX wieku, od okresu powstań śląskich, po II Wojnę Światową i PRL, aż po czasy współczesne.

Reklama

Spotkanie będzie także okazją do poznania publikacji Urszuli Rzewiczok zatytułowanej “Dąb. Dzieje dzielnicy Katowic”, przy której pisaniu autorka wykorzystała dokumenty dotyczące dziejów Dębu znajdujące się w archiwach, instytucjach i u osób prywatnych.

Urszula Rzewiczok od blisko 30 lat pracuje w Muzeum Historii Katowic. Ukończyła historię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorką i współautorką wielu publikacji, m.in.: ,,Patronowie katowickich ulic”, ,,Drodzy nieobecni Tadeusza Kantora”, ,,Zarys dziejów Katowic 1299-1999” czy “Huta Baildon i jej twórca”.

Filia na Dębie Miejskiego Domu Kultury Koszutka zaprasza wszystkich pasjonatów historii w środę 14 stycznia o godz. 17.00 na spotkanie na temat dziejów Dębu. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
19 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.