FOTO: Mount Everest / http://pl.wikipedia.org/
Reklama

W Bibliotece Śląskie zainaugurowane zostało Wirtualne Muzeum upamiętniające najwybitniejszego śląskiego himalaistę.

Wśród eksponatów znaleźć można nie tylko fotografie czy nagrania wideo, ale także np. zarejestrowane rozmowy uczestników wypraw prowadzone przez radiostację. Obejrzeć można także notatki służące przygotowaniu się do wyjścia w góry, wirtualne mapy zdobytych szczytów, a nawet świadectwa szkolne Jerzego Kukuczki.

Celem uruchomienia tego muzeum było przybliżenie sylwetki Jerzego Kukuczki także tym, którzy specjalnie nie interesują się tematyką wspinaczki wysokogórskiej. Dzięki temu, że jest ono wirtualne, odwiedzić je można w dowolnej chwili, gdyż czynne jest 24 godziny na dobę.

Jerzy Kukuczka jako drugi człowiek w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Dokonał tego w iście sprinterskim tempie, gdyż w mniej niż 8 lat (pionierowi to samo zajęło ponad 16 lat). W dodatku wspinał się albo podczas zimy, albo wytyczając nowe trasy. Urodził się w Katowicach w 1948 roku, zginął w wyniku pęknięcia liny 24 października 1989 na Lhotse w Nepalu, gdzie spoczywa do dziś.

Strona internetowa muzeum: http://www.jerzykukuczka.com

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.