FOTO: Śląski Urzad Wojewódzki

Procedury postępowania z pacjentem podejrzanym o zarażenie wirusem Ebola sprawdzano dziś podczas ćwiczeń pod nazwą Wirus 2014. W ćwiczeniach organizowanych przez Śląski Urząd Wojewódzki wzięli udział przedstawiciele pogotowia, policji i sanepidu.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że jeden z klientów urzędu ma objawy świadczące o zarażeniu wirusem gorączki krwotocznej, a jednocześnie informuje o tym, że niedawno wrócił z kraju, w którym wirus ten występuje. Podczas działań sprawdzono sprawność służb, które są angażowane w takich przypadkach – ich gotowość i możliwości transportowe. Wyznaczono także specjalne strefy zamknięte oraz miejsca odbywania kwarantanny przez osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą podejrzewaną o zarażenie Ebolą. „Pacjent” został przewieziony przez specjalny zespół ratowników do Szpitala Powiatowego w Cieszynie, a dalsze działania lekarzy obserwowano dzięki zamontowanym na miejscu kamerom.

Dzisiejsze ćwiczenia sprawdzały także zasady współpracy z pracodawcą – w miejscu, w którym przebywa wiele osób.

Gorączka krwotoczna Ebola jest chorobą wywołaną przez wirus z rodziny Filoviridae rodzaju Ebolavirus. Wirus Ebola nie przenosi się drogą powietrzną tak jak wirus grypy. Do zakażenie może dojść w wyniku:

– bezpośredniego kontaktu z krwią lub innymi płynami ustrojowymi żywych lub martwych osób zarażonych,
– przez kontakt seksualny z ozdrowieńcami w okresie do 7 tygodni po ich wyleczeniu gdyż przez taki okres wirus Ebola może być obecny w nasieniu u mężczyzn,
– bezpośredniego kontaktu z krwią i innymi płynami ustrojowymi zakażonych dzikich zwierząt (martwych lub żywych) takich jak nietoperze, małpy, antylopy.

Okres inkubacji choroby wynosi od 2 do 21 dni (najczęściej 8-10 dni), czyli objawy pojawiają się dopiero po kilku lub kilkunastu dniach po zarażeniu. Objawy choroby występujące u ludzi to: gorączka, ból głowy, ból mięśni i stawów, osłabienie, a także: biegunka, wymioty, ból brzucha, utrata apetytu i wagi ciała. Dodatkowo mogą się pojawić: wysypka, zapalenie spojówek, ból w klatce piersiowej, kaszel i ból gardła, trudności w oddychaniu jak również krwawienie z jam ciała. W przebiegu choroby może dojść do niewydolności wielonarządowej. W pierwszej fazie choroby łatwo jest ją pomylić i innymi infekcjami np. z grypą. DLATEGO NIEZBEDNY JEST WYWIAD EPIDEMILOGICZNY, KTÓRY ZWERYFIKUJE Z JAKĄ CHOROBĄ ZAKAŹNĄ MAMY DO CZYNIENIA (skąd się wróciło, kiedy).

Obecne ogniska gorączki Ebola dotyczą zachorowań występujących w 4 krajach Afryki Zachodniej (Gwinei, Sierra Leone, Liberii).

Ryzyko zakażenia wirusem

Ryzyko zakażenia wirusem Ebola jest bardzo małe nawet wśród osób mieszkających na obszarach objętych chorobą lub odwiedzających takie tereny, chyba że miały bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi żywej lub martwej osoby zakażonej, bądź żywego lub martwego zakażonego zwierzęcia.

Przypadkowy kontakt w miejscach publicznych z osobami zakażonymi, które nie mają objawów, nie powoduje przeniesienia wirusa. Wirus Ebola nie przenosi się drogą powietrzną jak wirus grypy, jednakże przy bliskim kontakcie (twarzą w twarz) z chorym może dojść do zakażenia drogą kropelkową (zakażą kropelki z wirusem, które dolecą do nas – dlatego mówi się o drodze kropelkowej czyli odległości ok. 1m.) .
Wirus Ebola łatwo ginie wskutek działania mydła, wybielacza, światła słonecznego, wysokiej temperatury lub suszenia. Pranie w pralce, w odpowiednio wysokiej temperaturze ubrań, które zostały skażone płynami ustrojowymi, niszczy wirusa. Wystawiony na działanie słońca lub poddany suszeniu przeżywa tylko krótki czas.

Podróżni

Osobom podróżującym w rejony występowania wirusa Ebola zaleca się zachowanie wszelkich możliwych środków ostrożności, w tym również rozważenie możliwości przełożenia podróży na inny termin.

Zgodnie z zaleceniami WHO podróżujący powinni:

– unikać wszelkich kontaktów z osobami zakażonymi (chorymi lub ciałami osób zmarłych);
– unikać wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami (w szczególności z małpami, gatunkami leśnych antylop, gryzoniami, nietoperzami), również z ciałami padłych zwierząt;
– nie spożywać mięsa dzikich zwierząt;
– dokładnie myć i obierać warzywa oraz owoce przed ich spożyciem;
– przestrzegać zasad higieny rąk;
– stosować zabezpieczenia podczas kontaktów płciowych;
– zrezygnować z odwiedzania miejsc bytowania nietoperzy owocożernych (np. jaskiń, kopalni, schronów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
13 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.