FOTO: Żaneta Zimon

W Bibliotece Śląskiej w Katowicach świętowano 65-lecie Pogotowia Ratunkowego w Katowicach oraz Dzień Ratownictwa Medycznego.

Podczas obchodów uczczono minutą ciszy pracowników WPR w Katowicach, którzy zmarli w ostatnim roku. Wyróżnieni pracownicy zostali uhonorowani odznakami Zasłużony dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Uroczystość uświetnił koncert muzyki argentyńskiej. W foyer Biblioteki Śląskiej zorganizowano wystawę modeli ambulansów z kolekcji Macieja Szyndlera, wieloletniego pracownika Archiwum WPR w Katowicach.

Dzieje ratownictwa medycznego w Katowicach sięgają początku XX wieku i wiążą się z powstaniem Zawodowej Straży Pożarnej. Pierwszy wóz sanitarny dla katowickiej ZSP zakupiono 1904 roku. Statut przyjęty przez magistrat w 1928 roku zobowiązywał strażaków do gaszenia pożarów i akcji ratunkowych nie tylko na terenie miasta, ale również poza jego granicami. Strażacy musieli zajmować się także dezynfekcją pomieszczeń, w których znajdowali się zaraźliwie chorzy.

Reklama

Uroczyste otwarcie pogotowia ratunkowego w Katowicach, będącego wówczas w strukturze PCK, odbyło się 22 lipca 1949 roku. Pierwsza jego siedziba znajdowała się w budynku przy ulicy Andrzeja 9. Według relacji mieszkańców kamienicy, parter budynku zajmowało pogotowie, natomiast na piętrze była umieszczona obsługa taboru i kierowcy. Katowickie pogotowie dwukrotnie zmieniało swoją siedzibę. W 1953 roku przeniosło się do budynku Stacji Krwiodawstwa w Katowicach przy ul. Świerczewskiego 15 (obecnie ul. Raciborska), a następnie 1 kwietnia 1967 roku do pomieszczeń przy ul Powstańców 52. Miała to być lokalizacja tymczasowa, ale WPR w Katowicach mieści się tam do dziś.

Obecnie w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie województwa śląskiego funkcjonują 74 karetki. Zapewniają pomoc mieszkańcom centralnego i zachodniego obszaru województwa śląskiego, zamieszkałego przez około 2,7 miliona mieszkańców. Na tym obszarze ambulanse WPR stacjonują w 33 miejscach, w tym w 12 stacjach pogotowia ratunkowego. Obsługiwane są również trzy zintegrowane dyspozytornie medyczne: w Katowicach, Gliwicach i Jastrzębiu-Zdroju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
26 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.