Park w Katowicach / fot. Infokatowice.pl

W dniach od 17 do 21 września 2014 r. mieszkańcy miasta Katowice mogli zdecydować na co przeznaczyć 10 milionów złotych z Budżetu Obywatelskiego. W sumie w głosowaniu wzięło udział 11 256 osób, co stanowi 4,4 % wszystkich uprawnionych. W głosowaniu wyłoniono 86 projektów, które zostaną zrealizowane w roku 2015.

Do 30 czerwca 2014r. mieszkańcy mogli składać projekty zadań publicznych o charakterze lokalnym, dotyczące jednostki pomocniczej odpowiedniej dla miejsca ich zameldowania. W sumie do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 326 wniosków. Najwięcej spośród nich, bo aż 70, dotyczyło infrastruktury drogowej. Tuż za nimi uplasowały się zadania z zakresu sportu, rekreacji oraz zieleni miejskiej. W toku weryfikacji formalnej i merytorycznej wyłoniono projekty, które zostały zamieszczone na lokalnych listach do głosowania i opublikowane 1 września. Od 3 do 15 września we wszystkich jednostkach pomocniczych miasta Katowice odbywały się spotkania, podczas których wnioskodawcy prezentowali swoje pomysły, przedstawiali ich założenia i korzyści wynikające z realizacji. Była to doskonała okazja, aby przed oddaniem głosu zapoznać się z projektami zadań dla dzielnicy i wziąć udział w dyskusji.

Głosowanie nad projektami trwało od 17 do 21 września 2014 r. Mieszkańcy mieli możliwość wyboru jednego zadania, zakwalifikowanego do etapu głosowania w ich jednostce pomocniczej, poprzez postawienie znaku „X” przy wybranym projekcie. Głosować mogły osoby zameldowane w Katowicach na pobyt stały lub czasowy, które mają ukończone 16 lat i wylegitymowały się dokumentem zawierającym numer PESEL. Każdy uprawniony mógł zagłosować jeden raz na jeden projekt z wykazu pozytywnie zweryfikowanych, wypełniając osobiście kartę do głosowania i wrzucając ją do urny, znajdującej się w lokalnym punkcie do głosowania. W przypadku zagłosowania w dwóch lub więcej jednostkach pomocniczych lub poprzez oddanie głosu co najmniej dwa razy w danej jednostce pomocniczej – wszystkie głosy były uznawane za nieważne. ​Mieszkańcy mogli głosować tylko w lokalnych punktach należących do jednostki pomocniczej właściwej dla ich miejsca zameldowania.

Reklama

Wyniki głosowania zostały ogłoszone w dniu dzisiejszym. Z pełną listą inwestycji przeznaczonych do realizacji można się zapoznać na stronie urzędu miasta (realizowane będą projekty zaznaczone na zielono). Zrealizowane zostaną te zadania, które otrzymały najwięcej głosów, aż do wyczerpania puli środków przewidzianych dla danej jednostki pomocniczej. Oznacza to, że jeśli zwycięski projekt nie wykorzystuje całej puli, realizowane będą kolejne projekty, które zdobyły najwięcej głosów i mieszczą się w kwocie pozostałej do dyspozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.