FOTO: Tamari Jvarsheishvili

W siedzibie oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach odbyła się prezentacja książki Władysława Krzyściaka „Wśród wojennej nawałnicy. Wspomnienia oficera z lat 1939-1945″.

Władysław Krzyściak, autor wspomnień, był zawodowym oficerem artylerii WP. Zebrał bogate doświadczenie wojskowe, walcząc w szeregach armii austriackiej podczas I wojny światowej, następnie w latach 1918-1920 uczestnicząc w walkach o niepodległość Polski na froncie ukraińskim i bolszewickim. W okresie międzywojennym służył w 8 i 21 pułku artylerii lekkiej. Z tym drugim kpt Krzyściak, jako dowódca II dywizjonu, wyruszył z koszar w Bielsku i przeszedł szlak bojowy we wrześniu 1939 r. Po ucieczce z niemieckiej niewoli przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie walczył w składzie 2 Dywizji Strzelców Pieszych.

Reklama

Publikowane wspomnienia są zapisem jego przeżyć z lat 1939-1945. W publikacji wykorzystano kilkaset zdjęć udostępnionych m.in. przez rodzinę Krzyściaka, a także archiwa polskie (Archiwum Akt Nowych, Centralne Archiwum Wojskowe, Instytut Pamięci Narodowej) i zagraniczne (Bundesarchiv Militärarchiv Freiburg, Instytut Polski i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie, Ministry of DefenceAPC Polish Historical Disclosures, Schweizerisches Bundesarchiv).

Wspomnienia Władysława Krzyściaka, oficera Wojska Polskiego, zostały przygotowane i opracowane przez pracowników Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Katowicach w ramach serii edycji źródeł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.