Spodek w Katowicach / fot. Anna Ratajczak / Infokatowice.pl
Reklama

W 1919 roku Górnoślązacy wystąpili zbrojnie sprzeciwiając się represjom jakim byli poddani. I Powstanie Śląskie i pamięć jego uczestników zostaną uczczone w Parku Śląskim.

Postawnie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia, i trwało do 24 sierpnia 1919. Powstańcami dowodził Alfons Zgrzebniok. Walki toczyły się w powiatach: katowickim, lublinieckim, pszczyńskim, rybnickim, tarnogórskim oraz częściowo raciborskim. Bezpośrednią przyczyną wystąpienia naszych ojców i dziadów była Masakra w Mysłowicach.15 sierpnia 1919 przed bramą kopalni „Mysłowice” zebrało się około 3 tys. śląskich górników z żonami i dziećmi w celu uzyskania swoich wypłat. Wzburzony opieszałością dyrekcji tłum wtargnął na podwórze kopalni. W odpowiedzi oddział Grenzschutzu otworzył ogień zabijając 7 górników, 2 kobiety i 13-letniego chłopca. Liczby rannych nie jest znana do dziś.

Reklama

W celu zachowania pamięci o tych wydarzeniach w Parku Śląskim odbędzie się specjalne wydarzenie, w ramach którego przewidziano m.in. bieg oraz inscenizację historyczną.  Trasa licząca 5 kilometrów będzie wiodła przez centralną część parku, wzdłuż Kanału Regatowego, ogrodzenia zoo, przy Fali. Start zaplanowany został spod Hali Wystaw „Kapelusz”. Więcej informacji TUTAJ.

Drugą atrakcją będzie rekonstrukcja powstańczych walk z sierpnia 1919 roku. Rozpocznie się ona o godzinie 13:00 przy „Kapeluszu” i potrwa około 35 minut. Widzewie będą mogli przenieść się w czasie podziwiając starcie wojsk polskich z niemieckimi w strojach i z użyciem uzbrojenia z epoki.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.