fot.Urząd Wojewódzki w Katowicach

W Katowicach zrobiło się zielono. Nie za sprawą przyrody, a …wojska. W mieście zaroiło się od żołnierzy! Nie bez powodu…

Właśnie w Katowicach zorganizowano obchody Święta Wojska Polskiego. Obchody, w których udział wzięli nie tylko żołnierze i kombatanci ale i politycy oraz samorządowcy zorganizowano w Katowicach pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. -Pamiętamy o żołnierzach, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Oddajemy im należną cześć i szacunek – mówił składając kwiaty pod pomnikiem wicewojewoda śląski, Piotr Spyra.  Wicewojewoda Spyra odniósł się także do daty, w którym obchodzone jest Święto Wojska Polskiego, przypominając że jest to data nieprzypadkowa, data wielkiego i ostatniego zwycięstwa polskiej armii. 15 sierpnia wybrano dla upamiętnienia walk toczonych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku i zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Jest to tradycja przedwojenna, kiedy na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego od 1923 roku obchodzono w tym dniu Święto Żołnierza.

Reklama

Katowickie obchody Święta Wojska Polskiego zorganizowała Wojewódzka Komenda Uzupełnień. Jak mówił jej szef, ppłk Piotr Rancia, polskie wojsko to nie tylko wspaniała i bohaterska przeszłość, to także chęć wprowadzania nowych standardów w służbie. Służbie, która wciąż cieszy się niezmiennie dużym zaufaniem społeczeństwa.

Podczas uroczystości odczytano okolicznościowe rozkazy, wręczono nominacje na wyższe stopnie wojskowe, nagrody i wyróżnienia. Była to także okazja do złożenia podziękowań wszystkim związanym z wojskiem – zarówno żołnierzom, jak i współpracującym instytucjom. Szczególne podziękowania skierowano do rodzin i bliskich żołnierzy, którzy wspierają ich w służbie. Część oficjalną zakończył apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów przez przedstawicieli władz, służb mundurowych, kombatantów oraz organizacji pozarządowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 11 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.