(fot.Youtube.com)

Chociaż z nazwy jest “pusta” to za kilka dni zapełni się do ostatniego miejsca. Bo i okazja będzie wyjątkowa. Do Katowic do Galerii Pusta w Centrum Kultory Katowice przyjedzie ze swoimi unikalnymi pracami jedna z najbardziej wybitnych i charakterystycznych fotografów ostatnich dziesięcioleci – Pat York!

Choć sama przyznaje, że fotografię odkryła przypadkiem, to pozostaje jej wierna już od 50 lat, a jej prace wystawiają najlepsze muzea i galerie. We wtorek 19 sierpnia Pat York spotka się z publicznością w Centrum Kultury Katowice. Artystka, wraz z mężem Michaelem Yorkiem, przyjeżdżają do Katowic z okazji wystawy, którą do 8 września możemy oglądać w Galerii Pustej.

Zawsze pociągało ją malarstwo. Fotografią zainteresowała się po wizycie w…  fabryce Nikona. Weszła do niej wielka miłośniczka malarstwa, a wyszła fotografka z jednym aparatem, trzema obiektywami i głową pełną pomysłów. Do dziś szczerze przyznaje, że nigdy nie inspirował jej żaden wielki fotograf. Wzoruje się za to na dokonaniach  Vermeera, Caravaggia, Rembrandta, Durera i van Gogha. W jednym z wywiadów wyznaje, że chciałaby zobaczyć co wyszłoby spod ręki Leonarda da Vinci, gdyby miał w niej współczesny aparat fotograficzny.

Reklama

Pierwszą pracę zlecili jej Alexander Liberman i Miki Denhof, dyrektorzy artystyczni magazynów Vogue i Glamour. Jej zadanie polegało na sportretowaniu… Roberta i Edwarda Kennedych. Artystka poczuła, że odkryła swoją drogę i fotografia stała się jej obsesją. Był środek 1965 roku. -Któregoś wieczoru Robert Kennedy stał na schodach senatu i nagle mały pies zaczął przebiegać przez ulicę. Robert szybko wskoczył na jezdnię i zatrzymał ruch. Niestety nie miałam wtedy aparatu, ale lekcję odrobiłam. Teraz zawsze mam przy sobie kamerę gotową do pracy – wspomina Pat York.

Z każdym jej zdjęciem wiąże się intrygująca anegdota. Pracując dla takich magazynów jak Vogue, Glamour, Time, Newsweek, Playboy czy Stern miała okazję poznawać wielkich tego świata. To właśnie od portretu zaczęła się jej przyjaźń z Andy Warholem, który sam wykonał wiele polaroidowych portretów Pat i Michaela.  Każdy z nich u dołu podpisywał. – Któregoś dnia znalazła je poupychane w szufladzie nasza gospodyni domowa. Tak się ucieszyła, że natychmiast powkładała je w ramki,  starannie przy tym wycinając wszystkie – jej zdaniem zbędne –  podpisy.

Kto chce żeby ze ścian Centrum Kultury Katowice spojrzeli na niego tacy artyści jak: Damien Hirst, Andie MacDowell, Andy Warhol, Whoopi Goldberg, Michael York, George Lucas, John Cage Liza Minnelli, John Travolta, Sean Connery, Jack Nicholson, Ringo Starr, Oliver Stone czy Wilhelm Sasnal i wielu, wielu innych, ten już 19 sierpnia będzie miał taką okazję. Pat York i Michael York odwiedzą Centrum Kultury Katowice i spotkają się z publicznością we wtorek 19 sierpnia o godzinie 17.30. Wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
14 − 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.