fot.Press Langteam
Reklama

Ucieczki na ulicznych pętlach w Katowicach były, ale grupki które odrywały się od peletonu nie miały w zderzeniu z jego siłą dowieźć przewagi do mety czwartego etapu Tour de Pologne Tarnów – Katowice. Na niej – finiszując z peletonu – najlepszy okazał się mało znany nawet kolarskim kibicom Belg, Jonas Van Genechten.

Zwycięzca katowickiego etapu 71. Tour de Pologne, Belg Jonas Van Genechten, to zawodnik grupy Lotto Belisol. Jego wygrana w czołówce zmieniła niewiele – liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Czech Petr Vakoc z Omega Pharma – Quick-Step. Etap z Tarnowa do Katowic był najdłuższym, bo liczącym aż 236 kilometrów i ostatnim z płaskich etapów 71. Tour de Pologne UCI World Tour. Kolarze wystartowali z Tarnów Gemini Park przy padającym deszczu i temperaturze około 17 stopni. Później pogoda poprawiła się – zrobiło się cieplej i przestało padać. W peletonie znów bardzo aktywnie jechali Polacy. Atakowali i próbowali ucieczek. Na Premii Specjalnej w Szczurowej najlepszy był jednak Belg Boris Vallee, a kolejną w Olkuszu wygrał Austriak Matthias Krizek. Wówczas w ucieczce oprócz Austriaka jechali Brytyjczyk Edmondson i Mateusz Taciak z CCC Polsat Polkowice.

Na trzech Lotnych Premiach LOTTO triumfował Krizek – w Jaworznie, Mysłowicach i Siemianowicach Śląskich. Natomiast Taciak wygrał dwie Górskie Premie TAURON III kategorii w Katowicach i dzięki temu założył różową koszulkę tej klasyfikacji. Cieszymy się, że koszulka została w teamie. Mieliśmy w planie pomóc Maćkowi Paterskiemu w utrzymaniu tej koszulki. Nie sądziłem, że zabiorę się w ten decydujący odjazd, bo byłem bardzo zmęczony – przyznał Taciak.

Na rundach w Katowicach peleton zlikwidował ucieczkę, ale co chwilę dochodziło do kolejnych ataków. Ostatecznie na mecie w Alei Korfantego przy Spodku mieliśmy popis sprinterów. Najszybciej finiszował van Genechten, a tuż za nim na linię mety wpadli Jacopo Guarnieri i Luka Mezgec. Najlepszy z Polaków Grzegorz Stępniak był 19. To najważniejsze zwycięstwo w mojej karierze, sprint był bardzo szybki, jechałem około 80 kilometrów na godzinę. Udało się- powiedział na mecie Van Genechten. W klasyfikacji generalnej SKANDIA prowadzi nadal Vakoc. -Coraz bardziej przyzwyczajam się do żółtej koszulki. Ciągle jedzie mi się bardzo dobrze i cieszę się z prowadzenia w wyścigu – mówił na mecie w Katowicach Czech. Drugi w klasyfikacji ze stratą 26 sekund jest Krizek, a trzeci Jauheni Hutarowicz. Dziesiąte miejsce zajmuje Maciej Paterski – Najlepszy Polak LOTOS. W klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON prowadzi Taciak, w klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO na pierwsze miejsce wysunął się Krizek, a klasyfikację punktową LANG TEAM otwiera Hutarowicz. W czwartek odbędzie się piąty etap 71. Tour de Pologne Zakopane – Strbske Pleso o długości 190 kilometrów. I w czwartek ma nastąpić to, na co czekają wszyscy kibice – atak naszej „góralskiej” nadziei – Rafała Majki.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
27 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.