Muzeum Śląskie w Katowicach / fot. Ewa Waszut /Infokatowice.pl
Reklama

W ramach współpracy z Zamkiem Cieszyn Muzeum Śląskie kolejny raz zaprezentuje pokonkursową wystawę, która obejmuje zwycięskie i wyróżnione produkty, projekty graficzne oraz usługi w ramach konkursu Śląska Rzecz 2013.

To była już dziewiąta edycja konkursu „Śląska Rzecz”, organizowanego przez Zamek Cieszyn. Wyłaniane są w nim najlepsze śląskie produkty, projekty graficzne i usługi, które nie tylko są inspirującymi pomysłami na etapie projektu, ale których rozwiązania wdrożono już na Śląsku i w ten sposób stały się one znakiem rozpoznawczym regionu. Konkurs przyczynia się do odbudowy śląskiego etosu, dzięki czemu nasze województwo kojarzy się z produktami i usługami wysokiej jakości. W tym roku do konkursu przystąpiło 12 firm z 13 produktami, 24 firm i instytucji z 29 projektami graficznymi oraz 9 firm i instytucji, które zgłosiły 10 usług.

Reklama

Najlepszym śląskim produktem został śpiwór Radical Custom 1Z wyprodukowany
przez Pajak Sport z Bielska-Białej. – Co jeszcze można zrobić ze śpiworem? My, chcąc docenić wzornictwo z lat 20. XX wieku, umieściliśmy na nim mapę Tatr sporządzoną z niezwykłą precyzją przez Wojskowy Instytut Geograficzny – wyjaśniał Wojciech Kłapcia, który razem z Wojciechem Pająkiem zaprojektował śpiwór.

W kategorii grafika użytkowa wygrali: projektantka Marta Gawin oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris z Katowic. Uznanie jury zdobył katalog „Design zakontenerowany” i identyfikacja wizualna wystawy – W projekcie wykorzystałam to, co charakterystyczne dla regionu, co nas wyróżnia na tle innych miejsc w Polsce. Starałam się przekuć w atut to, co może się wydawać mało atrakcyjne  – mówiła projektantka.

Warto wspomnieć, że Nagrodą Specjalną wyróżniono system komunikacji wizualnej na Jasnej Górze – projekt firmy Dandelion. Efektem pracy projektowej firmy było stworzenie logotypu Jasnej Góry opartego na najbardziej rozpoznawalnym elemencie jasnogórskiej Ikony – ranach twarzy na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej

Zwycięzca w kategorii usługa zajmuje się budową konstrukcji z żywej wierzby, projektowaniem graficznym, organizowaniem warsztatów oraz spływów kajakowych Olzą.
– Jest nam miło, że coś tak ludzkiego i niedoskonałego wyróżniono w konkursie, w którym wygrywają często produkty doskonałe – stwierdziła Urszula Szwed ze Spółdzielni Socjalnej Parostatek z Cieszyna.

Współcześni projektanci oraz producenci udowadniają, że dobry design oznacza lepszą jakość przestrzeni publicznej, produktów i usług, z których korzystamy każdego dnia. Można się o tym przekonać, odwiedzając pokonkursową wystawę, prezentowaną w Zamku Cieszyn, a następnie w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
24 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.