FOTO: Dawid Ślusarczyk
Reklama

Wiele miejsca na naszych łamach wykorzystujemy do przekazywania informacji na temat budżetu obywatelskiego. Katowiczanie, którzy mają pomysł na jakiś ciekawy projekt i chcą mieć wpływ na rozwój miasta, mogą korzystać z jeszcze jednego instrumentu finansowego – inicjatywy lokalnej.

Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej urzędu inicjatywa lokalna to nowa forma współpracy Miasta Katowice z mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadań publicznych na rzecz społeczności naszego miasta. Wnioski zgłaszać mogą sami mieszkańcy lub organizacje pozarządowe z terenu Katowic działające we współpracy z mieszkańcami. Składać je należy w kancelarii Urzędu Miasta Katowice przy ul. Młyńskiej 4 lub przesyłać pocztą na adres urzędu. Można również zrobić to poprzez platformę SEKAP. Termin składanie wniosków mija 31 lipca.

Reklama

Zakres zadań, które mogą być realizowane w ramach inicjatywy lokalnej, jest bardzo szeroki. Mieszkańcy mogą więc m.in. składać wnioski na budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji czy sieci wodociągowej, na działalność charytatywną, edukacyjną czy na projekty w sferze kultury fizycznej i turystyki, ochrony przyrody, w tym zieleni w mieście. Należy pamiętać, że w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy przychodzą nie tylko z pomysłem na realizację konkretnego przedsięwzięcia, ale deklarują współudział w jego realizacji. Może to być przykładowo praca wolontariacka, wkład rzeczowy lub pieniężny.

W Katowicach ta możliwość dostępna była już w roku ubiegłym. Jakie były jej efekty? O tym przekonać się możemy z lektury listu otwartego grupy mieszkańców działającej pod szyldem Inicjatywa – Osiedle Kukuczki do prezydenta Piotra Uszoka. List dotyczył odrzuconego projektu inicjatywy zakładającego budowę bezpłatnych miejsc parkingowych. Jak czytamy, projekt został odrzucony, a jako uzasadnienie podano, iż „budowa parkingu we wskazanej lokalizacji nie jest przewidziana w planach inwestycyjnych miasta”.

Po co zatem inicjatywa lokalna? – pyta autorka listu Barbara Kaczyńska, liderka Inicjatywy – Osiedle Kukuczki. Kaczyńska zwraca także uwagę, że urzędnicy do realizacji wybrali zaledwie 3 z 34 zgłoszonych projektów, których łączna wartość opiewała na 100 tys. zł, a do rozdysponowania przeznaczona była kwota aż dziesięciokrotnie wyższa.

Niewątpliwie fakt, iż urzędnicy dają mieszkańcom możliwość rozdysponowania coraz większych środków z budżetu jest pozytywny. W ubiegłym roku wdrożenie projektów rozczarowało jednak wiele osób. Mimo wszystko zachęcamy gorąco aktywnych mieszkańców do składania wniosków w tym roku. Trzeba liczyć, że urząd miasta będzie bardziej otwarty na pomysły mieszkańców niż to miało miejsce wcześniej i w 2015 r. doczekamy się w Katowicach realizacji wielu ciekawych inicjatyw obywatelskich.

Więcej informacji na temat inicjatywy lokalnej oraz formularz wniosku do pobrania tutaj.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.