FOTO: Ewa Waszut
Reklama

W najbliższy piątek, 11 lipca w Teatrze Śląskim odbędzie się prapremiera jednoaktówki po śląsku „Rajcula warzy” autorstwa i reżyserii Aliny Moś-Kerger.

Spektakl jest inscenizacją tekstu, który został wyróżniony w ubiegłorocznej edycji Konkursu na Jednoaktówkę po śląsku, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Ingmar Villqist, jeden z najbardziej znanych polskich dramatopisarzy. „Rajcula warzy” będzie pierwszą w historii tego konkursu realizacją sceniczną autorskiego tekstu w gwarze śląskiej w profesjonalnym teatrze.

Reklama

Opowiada zasłyszane w śląskich kuchniach prawdziwe historie, które kojarzyć się mogą z zapachami i smakami konkretnych regionalnych potraw: karminadli, krepli, żuru czy krupnioków.

Tytułową rajculę, czyli po polsku gadatliwą kobietę, zagra Joanna Wawrzyńska, która pierwszy raz będzie posługiwała się gwarą na scenie.

– To, co na co dzień przychodzi mi łatwo, w teatrze staje się dużo trudniejsze, bo odruchowo staram się na przykład dokładnie wymawiać każde ą i ę, a tych w śląskiej gwarze nie uświadczysz – mówi aktorka. – Dlatego tym bardziej podziwiam aktorów grających w „Piątej stronie świata” Roberta Talarczyka, czy Marcina Gawła, który zrobił świetny monodram „Synek”, cały po śląsku.

„Rajcula warzy” jest drugim – po dobrze przyjętej „Karin Stanek” wystawionej na Młodej Scenie Teatru Korez – monodramem napisanym i wyreżyserowanym przez Alinę Moś-Kerger.

– Jestem przekonana, że choć Asia na scenie stanie sama, będzie potrafiła z sukcesem przyciągnąć uwagę publiczności. I że o śląskich daniach opowie tak, że widzowie wyjdą ze spektaklu… głodni. Może także kolejnych naszych wspólnych projektów – śmieje się reżyserka, finalistka tegorocznego 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej za spektakl „Ony” zrealizowany w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Na premierowe przedstawienie „Rajcula warzy” biletów brakło już w poniedziałek. Osoby spóźnialskie będą jednak miały szansę nadrobić zaległości – Rajcula pojawi się bowiem ponownie w Malarni Teatru Śląskiego w sobotę, 26 lipca. Bilety na ten spektakl dostępne są w kasie teatru oraz na stronie www.teatrslaski.art.pl.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
5 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.