4 lipca w Katowicach rusza Festiwal Filmów Afrykańskich „AfryKamera” (zdj. materiały prasowe)

W Katowicach czarny jest nie tylko węgiel. Już w piątek, 4 lipca właśnie w stolicy woj.śląskiego rusza Festiwal Filmów Afrykańskich „AfryKamera”.

Już w najbliższy weekend, 4-6 lipca w Katowicach zacznie niepodzielnie rządzić i dzielić kino z Czarnego Lądu. Po raz kolejny pojawi się okazja, żeby zobaczyć najlepsze współczesne kino z Afryki, a wszystko dzięki kolejnej odsłonie Festiwalu Filmów Afrykańskich „Afrykamera”. Od 4 do 6 lipca w kinoteatrze Rialto trwać będzie spotkaniem zarówno z fabułą, jak i dokumentem, a każdą projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie.

Katowicki festiwal “Afrikamera” rozpocznie się od „Połówki żółtego słońca”, najdroższego i najambitniejszego filmu w dziejach nigeryjskiej kinematografii. W sobotę 5 lipca czeka wszystkich dzień z dokumentem, na początek „Tough Bond”. To film bardziej niż wstrząsający – reżyserzy bowiem przez trzy lata obserwowali trójkę dzieci uzależnionych od wąchania kleju o tytułowej nazwie „Tough Bond”. Kolejny pokaz, „Córki Delty Nigru”, to film wyjątkowy, bo zrealizowany przez same bohaterki, kobiety z Delty, pokazujący ich życie codzienne przeplatane problemami zanieczyszczenia środowiska czy łamania praw człowieka. Podczas warszawskiej „Afrykamery” obraz otrzymał Nagrodę Publiczności.

Niedzielny wieczór także rozpocznie się od dokumentu, „Królowe nocy w świecie gangów” śledzą bohaterów przygotowujących się do konkursu  Miss Gay Western Cape. A na zakończenie „C jak chłopiec”, czyli historia dobiegającej czterdziestki kobiety, szczęśliwej w małżeństwie samodzielnej bizneswoman. Niestety, jej jedyne dziecko to dziewczynka i rodzina męża zaczyna wywierać na mężczyźnie presję, by wziął drugą żonę, a teściowa sprowadza nawet potencjalną kandydatkę.

Tym razem w ramach „Afrykamery” zaplanowano dwa wydarzenia towarzyszące. W piątek 4 lipca o godz. 20.00, na rogu Mariackiej i Stanisława w Katowicach zagra zespół Foliba. Grupa czerpie inspirację z tradycyjnej muzyki krajów Afryki Zachodniej, a jej członkowie często podróżują do Mali, Burkina Faso, Senegalu czy Gwinei, aby u źródła uczyć się gry na tradycyjnych instrumentach. W sobotę, 5 lipca o godz. 11.00 osoby, które też mają ochotę poczuć afrykańskie rytmy mogą uczestniczyć w warsztatach gry na bębnach, które zespół poprowadzi w Galerii Szyb Wilson. Początek seansów w ramach festiwalu “Afrykamera” w kinoteatrze Rialto o godz. 18.00. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Katowicka odsłona Afrykamery odbywa się w ramach VII Art Naif Festiwal, który do 14 sierpnia potrwa w Galerii Szyb Wilson.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
25 + 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.