Foto: Pies / Dawid Ślusarczyk / Infokatowice.pl

Przechodząca nad południową Polską fala upałów daje się we znaki. Podczas gdy ludzie relatywnie łatwo mogą znaleźć schronienie przed słońcem – ulgę przynosi butelka wody mineralnej czy klimatyzacja, na ostre słońce i wysokie temperatury reagują także nasze domowe zwierzęta. O to jak pomóc im w czasie upałów zapytaliśmy lekarza weterynarii – Emilią Wiśniowską-Antonik.

W ciągu najbliższych dni zapowiadane są upały. W takim okresie właściciele zwierząt powinni zwrócić szczególną uwagę na swoich pupili i zapewnić im dobrą ochronę przed wysokimi temperaturami.

Podstawowa rzecz, o której powinniśmy pamiętać, to zapewnienie zwierzętom cienia. Jeśli wiemy, że dzień zapowiada się upalnie, nie zabierajmy psa na spacer w godzinach południowych i wczesnym popołudniem. W bardzo upalne dni dobrze żeby zwierzęta zawsze miały dostęp do wody, w której same mogą się schładzać. Może to być mały basen w ogrodzie lub pobyt z właścicielem nad jeziorem, który będzie świetną rozrywką dla naszego pupila a także zapewni mu możliwość pływania w wodzie. Nie zostawiajmy zwierząt nigdy w małych, nasłonecznionych pomieszczeniach. Zwierzęta, tak jak i ludzie, narażone są na wystąpienie udaru słonecznego. Najszybszy sposobem doprowadzenia do takiej sytuacji jest pozostawienie go w zamkniętym samochodzie. Wystarczy pół godziny i taki pobyt może skończyć się tragicznie. Dochodzi do bardzo szybkiego wzrostu temperatury wewnętrznej u zwierzęcia. Objawy udaru to:

– bardzo szybki oddech, dyszenie

– leżenie na boku

– brak kontaktu z otoczeniem

– brak koordynacji ruchowej

– wymioty, biegunka

W przypadku zauważenia u swojego czworonoga którychkolwiek z wymienionych objawów, bezzwłocznie udajmy się z nim do najbliższej przychodni weterynaryjnej! Udar słoneczny może skończyć się śmiercią i jest to stan wymagający szybkiej pomocy lekarza weterynarii. Aby ochłodzić zwierzę możemy spryskiwać je letnią wodą lub korzystać z wentylatora. Nigdy  nie obkładajmy w takiej sytuacji zwierzęcia lodem.

Pamiętajmy również o zabieraniu ze sobą wody podczas planowania dłuższych spacerów. Obecnie na rynku są dostępne plastikowe butelki z dołączoną miską dla czworonoga – idealne rozwiązanie na dłuższy pobyt poza domem.

Zwracajmy uwagę na pozostawiane na słońcu zwierzęta. Alarmujmy,  gdy zobaczymy zamkniętego psa w samochodzie. W trakcie upałów wystarczy zaledwie chwila aby doszło do tragedii.

Pamiętajmy też o tym, aby w godzinach wieczornych oraz nocnych przewietrzyć mieszkania, w których podwyższona temperatura może utrzymywać się przez dłuższy okres. Na tym ostatnim skorzystają i nasze zwierzęta, i my sami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.