Foto: Pociąg Kolei Śląskich / D. Ślusarczyk / Infokatowice.pl

W poniedziałek na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób, większość jest związana ze spółkami należącymi do samorządu województwa.  Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od marca 2013 roku, w oparciu o zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożone przez marszałka województwa śląskiego.

Chodzi o dwóch byłych członków zarządu Kolei Śląskich i dwóch byłych członków zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, prezesa zarządu spółki, która dostarczała tabor kolejowy dla Kolei Śląskich, a także byłego pracownika Kolei Śląskich, który pełnił funkcję doradcy prezesa. Zatrzymania mają związek z stwierdzonymi w śledztwie nieprawidłowościami dotyczącymi trzech postępowań o udzielenie zamówień publicznych w związku z dostawą taboru kolejowego i związanych z nimi operacjami finansowymi.

Markowi W. byłemu prezesowi Kolei Śląskich oraz Arturowi N. wiceprezesowi spółki przedstawiono zarzuty popełnienia 4 przestępstw: w dwóch przypadkach chodzi o udział w zmowie przetargowej, w pozostałych dwóch – działania na szkodę Kolei Śląskich i wyrządzenie spółce szkody w kwotach  odpowiednio 2 mln złotych oraz 4 mln złotych.

Byłemu szefostwu GPW, Jarosławowi K. oraz Piotrowi M. przedstawiono zarzut działania na szkodę Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i wyrządzenia szkody na ponad  7 mln złotych.

Zbigniewowi M. prezesowi Sigma Tabor przedstawiono natomiast 6 zarzutów. W dwóch przypadkach chodzi o udział w zmowie przetargowej, w trzech przypadkach chodzi o oszustwa na szkodę banku oraz spółki Inteko na łączną kwotę ok. 25 mln złotych. Prokuratura zarzuca M. również przywłaszczenie mienia o wartości 7 mln złotych.

Uzupełniono również zarzuty przedstawione wcześniej byłemu Prezesowi Zarządu spółki ,,Inteko” – Witoldowi W. dotyczących udziału w zmowach przetargowych.

1 Komentarz

  1. W końcu CBA ruszyło … i cokolwiek robi. No mam nadzieję, że tych 4 byłych złodziei, członków zarządów KŚ oraz GPW zostanie powsadzanych na minimum 10 lat, ich majątek skonfiskowany – tak dla przykładu, dla innych cwaniaków aby ta polska republicka bananowa była choć o milimetr normalniejsza. Ale nadzieja matką glupich i tylko czekać, jak dostaną po 6 miesiący w zawieszeniu na 2 lata….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.