Logo: Industriady

Już w sobotę 14 czerwca powraca Industriada, festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego – święto Szlaku Zabytków Techniki. To jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Województwie Śląskim. Mechaniczne serce regionu zabije już po raz piąty.

Wielokrotnie nagradzane święto Szlaku Zabytków Techniki jest największym tego typu  wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej. O skali przedsięwzięcia dużo mówi już sama liczba uczestników, których w 2013 roku było 75 000. Konsekwentnie zwiększany rozmach imprezy wskazuje, że w tym roku organizatorzy liczą na jeszcze większe zainteresowanie mieszkańców regionu oraz sąsiednich województw.

Tegoroczna edycja Industriady zagości w 24 miejscowościach Województwa Śląskiego. Organizatorzy przygotowali 300 imprez i wydarzeń od Częstochowy po Żywiec i Cieszyn. W czasie trwania festiwalu pomiędzy największymi miastami aglomeracji katowickiej uruchomione zostaną specjalne, darmowe połączenia minibusowe oraz kolejowe – wszystko po to, by umożliwić mieszkańcom swobodne przemieszczanie się i dać szansę odwiedzenia kilku miejsc jednego dnia.

W najnowszej edycji możemy znaleźć dzienne i nocne zwiedzanie obiektów przemysłowych, jedyne w swoim rodzaju pokazy i prezentacje, szansę odwiedzenia miejsc związanych z tradycją górniczą, hutniczą, kolejnictwem, energetyką, produkcją wody oraz przemysłem ceramicznym czy spożywczym, ponadto szereg koncertów i – jak przystało na wyraźnie rodzinną imprezę – konkursów oraz zabaw dla dzieci. Większość obiektów będzie dostępnych już od godziny 10:00.

Jak mało które cykliczne wydarzenie w kraju, Industriada zdołała udowodnić, że wspólnym wysiłkiem możemy skutecznie pokazać i wypromować regionalne dziedzictwo. Jest to o tyle ważne, że podobnej skuteczności czasami brakuje nam gdy chodzi o uchronienie cennych obiektów poprzemysłowych przed zniszczeniem. Dlatego jednym z istotniejszych aspektów Industriady, poza zapewnieniem świetnej rozrywki, wypoczynku i edukacji, jest szerzenie świadomości społecznej i wrażliwości na wciąż zagrożone dziedzictwo kulturalne regionu.

Aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów Kolejami Śląskimi, należy zdobyć i wypełnić kupon dostępny we wszystkich punktach biorących udział w tegorocznej edycji Industriady. Liczba kuponów jest jednak ograniczona a każdy kupon uprawnia do 4 bezpłatnych przejazdów w dniu 14.06.2014r.

Szczegółowy program Industriady 2014, trasy i rozkłady jazdy darmowych linii a także opisy atrakcji dostępne są pod adresem:

www.industriada.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
11 + 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.