FOTO: Infokatowice.pl

W tym roku studenci rozpoczynają zabawę 27 maja i będą świętować przez kolejnych 5 dni. W programie m.in. liczne koncerty i imprezy klubowe, które będą miały miejsce w Katowicach-Ligocie oraz Katowickim Parku Leśnym na ulicy Francuskiej.

Juwenalia Śląskie zapoczątkuje barwny korowód, który 27 maja o godz. 11.00 wyruszy ulicami Katowic z Uniwersytetu Ekonomicznego na plac pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. W centrum Katowic odbędą się koncerty oraz tradycyjne przekazanie studentom kluczy do bram miasta. W inauguracji Juwenaliów udział wezmą rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz Prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek.

Reklama

Zakres imprez proponowanych w tym roku studentom jest bardzo szeroki. 27 maja o godz. 19.00 w Teatrze Korez (Katowice, pl. Sejmu Śląskiego) organizowany jest występ kabaretowy z okazji dziesiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gwiazdą Kabaretowej Sceny Trójki będzie Kevin Aiston – strażak pochodzący z Anglii, bohater programu „Europa da się lubić”. W kabarecie ponadto wystąpią cudzoziemcy studiujący na Uniwersytecie Śląskim, stypendyści Rządu RP, słuchacze Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz międzynarodowych studiów polskich prowadzonych przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich: Aidana Kalichanova z Kazachstanu, Grigol Julukhidze z Gruzji, a także Stanisław Ławruchin z Rosji.

28 maja o godz. 9.45 w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec, ul. S. Grota-Roweckiego 5, sala 0.2) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Bliżej Rosji” organizowane przez Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”. Wśród zaproszonych gości znajdują się dyplomata Jerzy Bahr i dziennikarz Jerzy Sadecki.

Podczas spotkania, które poprowadzi Paweł Łaniewski zostanie wyświetlony film pt.  „Ojczyzna zwielokrotniona” (2014) w reżyserii Krzysztofa Glondysa. Film, zrealizowany przez TVP Kraków i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, opowiada o domu-galerii Jerzego Bahra, w którym dyplomata przez lata gromadził dzieła sztuki, rzeźby, wytwory kultury ludowej i gazety.

Juwenalia organizowane są w ramach porozumienia samorządów studenckich śląskich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych, Wyższej Szkoły Technicznej, Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy, Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych oraz Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. W. Korfantego.

Szczegółową rozpiskę imprez można znaleźć na stronie  www.juwenaliaslaskie.pl

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
15 − 9 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.