Urząd Miasta Katowice / infokatowice.pl / Artur Maciaszczyk

Piotr Uszok, prezydent Katowic w Miejskim Domu Kultury “Bogucicie-Zawodzie”- przyznał nagrody w dziedzinie sportu. Wybrano najlepszych sportowców oraz nadzieje sportowe Katowic. Niekwestionowanie prym w miejskim sporcie wiodą kobiety. Były też wyróżnienia drużynowe oraz w kategorii trener-działacz sportowy.

Najlepszym sportowcem w 2014 roku okazała się Justyna Kowalczyk polska biegaczka narciarska reprezentująca AZS AWF Katowice, mistrzyni i multimedalistka olimpijska. Na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi 13 lutego 2014r. Justyna Kowalczyk wywalczyła złoty medal olimpijski w biegu na 10 km stylem klasycznym ze startu indywidualnego. Dzięki temu osiągnięciu Justyna Kowalczyk stała się najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii Zimowych Igrzysk olimpijskich (dwa złote medale, jeden srebrny oraz dwa brązowe). Kolejną wyróżnioną została Monika Hojnisz reprezentująca UKS “Lider ” Katowice, biathlonistka m.in. mistrzyni Europy juniorów i dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów. Kolejną wyróżnioną została specjalizująca się w biegu na 400 m. Justyna Święty, reprezentująca AZS AWF Katowice. Do jej największych dotychczasowych sukcesów można zaliczyć m.in. złoto (sztafeta 4x 400) i brąz (bieg na 400 m.) na Mistrzostwach Polski w 2012 roku oraz złoto w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy 2013 w sztafecie 4×400

Reklama

W kategorii Sportowa Nadzieja Katowic wyróżnieni zostali: Paulina Paszek (ur. 1997 r.) zawodniczka UKS „4” w dyscyplinie kajakarstwo klasyczne, podstawowa zawodniczka w kadrze Polski, w sezonie 2014 będzie reprezentantką podczas Mistrzostw Europy i Świata. Kolejną wyróżnioną była urodzona w 1996 roku Dajana Jastrzębska reprezentująca WSSiRN “Start”.  Podstawowa zawodniczka reprezentacji Polski w Tenisie Stołowym Osób Niepełnosprawnych. W 2013r. zawodniczka na arenie międzynarodowej zajęła III miejsce drużynowo i indywidualnie na Mistrzostwach Europy ITTF PTT European Championship 2013, Lignano. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w kategorii: „Sportowa nadzieja Katowic” w 2011r. i 2012r. Wyróżniono również siatkarkę Agatę Pietrzkiewicz (ur. 1998 r.) z UKS “Mikrus”.  Pietrzkiewicz to min. zawodniczka wicemistrzowskiej drużyny w OOM w siatkówce dziewcząt- 2013r., najlepsza zawodniczka w ataku finałowego Turnieju XIX Ogólnopolskiej OM w siatkówce dziewcząt. Zawodniczka Wicemistrzowskiej drużyny w Mistrzostwach Śląska Młodziczek w siatkówce plażowej w 2013r., zawodniczka kadry Śląska w siatkówce i siatkówce plażowej.

W kategorii trener-działacz sportowy wyróżniono Adama Kołodziejczyka trenera biathlonu w UKS “Lider” Katowice. Prezesa Klubu. Swoją karierę trenerską rozpoczynał w latach 80-tych w sekcji lekkiej atletyki w klubie AZS AWF Katowice. W 1998r. założył UKS Lider Katowice. W 2001r. ponownie rozpoczął pracę w AZS AWF Katowice już jako trener biathlonu. W tym czasie jego wychowankowie wielokrotnie zdobywali medale Mistrzostw Polski, Europy oraz kwalifikowali się do kadr narodowych juniorów i seniorów. W 2007r. trener został powołany na stanowisko Trenera Kadry młodzieżowej Kobiet w PZBiath. W 2011 roku został Trenerem Głównym Kobiet Kadry Seniorek oraz kierownikiem wyszkolenia PZBiath. Jego wychowanka Monika Hojnisz, z którą pracuje od początku jej kariery sportowej do dziś zdobyła 12 medali mistrzostw Świata, Europy w biathlonie letnim i zimowym oraz kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski. W obecnym sezonie Adam Kołodziejczyk wraz ze swoimi podopiecznymi został powołany jako trener na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w rosyjskim Soczi. Na olimpiadzie Monika Hojnisz zajęła 5 lokatę w biegu ze startu wspólnego, a Weronika Nowakowska-Ziemniak 7 lokatę w biegu sprinterskim. W 2014r. Adam Kołodziejczyk został laureatem nagrody PKOL „Najlepszy trener, pracujący z Kobietami w 2013r.” – którą odebrał 2 kwietnia 2014r. Laureat Nagrody Prezydenta – trener/działacz sportowy w 2013r.

Wśród drużyn wyróżniono drużynę kobiet MUKS “Naprzód Janów” Katowice, drużynę młodzieżową MUKS “Naprzód Janów” oraz drużynę Goalballu WSSiRN “Start”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.