NBP wyemitował pierwszą w historii kolekcjonerską 5-złotówkę. Nowe 5 zł upamiętnia 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów w Polsce (fot.NBP)

Jest ich 1,5 mln sztuk, ale w przypadku monet obiegowych to mniej niż mało! Narodowy Bank Polski wypuścił pierwszą od 1989 roku kolekcjonerską 5-złotówkę. Wybito ją z okazji 25-lecia odzyskania przez Polską pełnej wolności.

Do tej pory kolekcjonerskim nominałem była 2-złotówka, której przez kilka lat wybito kilkaset różnych wzorów. Do tego 10 i 20-złotówki bite w srebrze. Narodowy Bank Polski postanowił jednak, że także 5-złotówki, czyli największy nominał obiegowego bilonu będzie miał swój okolicznościowy odpowiednik. Do kas NBP – także w Katowicach przy ul.Bankowej – trafiły właśnie kolekcjonerskie 5-złotówki. Waga, wymiary i wygląd ten sam, co obiegowej “piatki”. Różnica to jednak to, co na monecie się znalazło.

Reklama

Moneta okolicznościowa 5 zł „Odkryj Polskę – 25 lat wolności” podobnie jak obiegowe monety pięciozłotowe, wykonane są z pierścienia z miedzioniklu i rdzenia z brązalu. Wizerunki awersu i rewersu zaprojektowała jednak Dobrochna Surajewska. Pięciozłotówki upamiętniające pierwsze częściowo wolne wybory z 1989 roku przedstawiają dłoń z palcami w ułożonymi w symbol Solidarności – czyli “V”. Co ciekawe, chociaż nowa 5-złotówka wyemitowana przez NBP a wybita w Mennicy Państwowej wizerunkiem różni się od zwykłej – jest monetą w pełni obiegową. Można nią płacić w sklepie i ma taką samą wartość jak zwykłe 5-złotówki. Co więcej – nie kupuje się jej, a wymienia. Tak w katowickim oddziale NBP jak i w bankach komercyjnych, które Narodowy Bank Polski nową “piątką” zasila.

To pierwsza kolekcjonerska pięciozłotówka wydana przez NBP , ale nie ostatnia. Przedstawiciele banku zapewniają, że nowy nominał w okolicznościowych odsłonach pojawiał się będzie przynajmniej dwa razy w roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.