FOTO: materiały prasowe/Kino Kosmos
Reklama

W środę 21 maja o godz. 18.00 w kinie Kosmos odbędzie się słoweński wieczór literacko-filmowy. Gościem będzie pisarz i reżyser Goran Vojnovic. Przed spotkaniem w programie pokaz filmu w reżyserii Vojnovica i powstały na podstawie książki jego autorstwa – „Czefurzy raus”.

Bohaterami filmu „Czefurzy raus’ są Marko, Adi, Aco i Dejan. Marka roznosi … bo przestał trenować, bo prezenterka go olewa, bo Radovan złoi mu skórę, kiedy dowie się, że przestał trenować. Adiego martwi zaćpany brat Sanol i to, że Mirsad ma to gdzieś i woli bzykać kelnerki gdzieś w Austrii. Markovićka gnębi Aca, a on chciałby przywalić Damjanoviciowi. Dejan panikuje, bo Sonja chce się przeprowadzić do Slovenskich Konjic. Nagle wpadają gliny. I grunt pod nogami młodych bohaterów zaczyna się walić.

Reklama

„Zapominamy, jak kruche i wrażliwe są rodziny imigrantów, które w obcym miejscu zostały odcięte nie tylko od swojej kultury, ale także od rodziny i przyjaciół. Dzieci bywają często pozostawione same sobie, ponieważ ich rodzice są tak samo nieporadni, jak one. Zagubieni w świecie niezrozumiałych reguł, norm społecznych, zwyczajów. I skoro rodzice sami nie wiedzą, na co mogą sobie pozwolić, a na co nie, to trudno jest im radzić w tej kwestii swoim dzieciom. Tym pozostaje więc tylko ulica i jej ‘prawa’.”

Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na degustację słoweńskiego wina i ulubionej potrawy głównego bohatera filmu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.