FOTO: Saray Lorenzo Gonzalez
Reklama

Sztuka pisania, profilaktyka uzależnień czy studia regionalne, to tylko niektóre z nowo otwieranych kierunków na Uniwersytecie Śląskim.

W dniu dzisiejszym na Uniwersytecie Śląskim odbyła się konferencja, na której przedstawione zostały nowe kierunki, włączone do oferty edukacyjnej od roku akademickiego 2014/2015. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci uczelni: dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek – Prorektor ds. Kształcenia i Studentów oraz dydaktycy z poszczególnych kierunków: dr hab. Urszula Myga – Piątek i prof. Mariusz Kolczyński.

Reklama

Konferencję rozpoczął prof. Ryszard Koziołek mówiąc o fundamentalnych zmianach jakie mają miejsce, nie tylko w UŚ, ale w całym szkolnictwie wyższym. Zwrócił uwagę, że zmiany oferty studiów dostosowane są do potrzeb pracodawców, ale nawiązał także do misji akademickiej: – Uniwersytet powinien budować nie tylko umiejętności przydatne na rynku pracy, ale także odpowiednią osobowość człowieka – powiedział. Rektor zwrócił także uwagę, że tzw. klasyczni humaniści wśród absolwentów opuszczających mury uczelni stanowią zaledwie 6%, co pokazuje, iż zarzut o masowej produkcji wiecznych bezrobotnych przez szkoły wyższe jest krzywdzącym stereotypem.

W dalszej części konferencji zaprezentowane zostały nowo otwierane kierunki studiów. Do tych najciekawszych należą: specjalność profilaktyka uzależnień na kierunku Pedagogika, dotycząca m.in. uzależnień od Internetu czy smartfonów, studia regionalne prowadzone na Wydziale Nauk o Ziemi, doradztwo publiczne i polityczne oraz bezpieczeństwo narodowe na Wydziale Nauk Społecznych, a także sztuka pisania na Wydziale Filologicznym. Uzasadniając wprowadzenie tego ostatniego Prof. Kolczyński mówił: – Żyjemy w czasach kiedy więcej się pisze, niż czyta. Skala gatunków związanych z pisaniem użytkowym rozciąga się od pisania bloga przez gatunki artystyczne po publicystykę.

Wypada sobie życzyć, ale powyższe działania przełożyły się na wzrost jakości szkolenia, studenci byli zmotywowani do nauki, a pracodawcy widzieli w nich atrakcyjnych kandydatów na pracowników, bo przecież o to głównie w całym procesie edukacji chodzi.

Reklama

1 Komentarz

  1. Sztuka pisania? Niedługo będzie kierunek szydełkowanie lub wypiekanie babeczek. Niech lepiej uś zadba o poziom, który leci systematycznie mocno w dół…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.