Piotr Uszok prezydent Katowic / fot. Artur Maciaszczyk / Infokatowice.pl /
Reklama

10 mln złotych będą mieli do dyspozycji mieszkańcy Katowic w ramach budżetu obywatelskiego. Fundusze mają być przeznaczane jedynie na tzw. inwestycje twarde jak np. place zabaw, boiska czy elementy małej architektury. Projekty można składać od dziś do końca czerwca, jednak nie będzie to wcale łatwe.

Żeby móc zgłosić projekt i głosować na wybraną inwestycję trzeba mieć ukończone 16 lat. 4 mln złotych z ogólnej puli 10 mln podzielono równo pomiędzy 22 dzielnice miasta, pozostałe 6 mln złotych podzielono proporcjonalnie do liczby zameldowanych mieszkańców w danej dzielnicy.

Reklama

– Mieliśmy oczywiście dylemat jak te pieniądze podzielić na dzielnice – mówi Piotr Uszok prezydent Katowic. – Mówiąc w dużym uproszczeniu, te największe dzielnice jak Osiedle Tysiąclecia, Śródmieście mają do rozdysponowania blisko 900 tys. złotych, a te najmniejsze niespełna 300 tys. – dodaje.

Jednak złożenie projektu, który musi poprzeć przynajmniej 15 mieszkańców wcale nie jest takie proste. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę własność działki. Inwestycje będzie można realizować tylko na terenach miejskich oraz należących lub zarządzanych przez spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe. – W okresie wakacyjnym będzie analizować zgłoszone wnioski. One muszą być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego i muszą uwzględniać lokalne programy sektorowe – mówi prezydent Uszok.

Mieszkańcy są zobowiązani aby wstępnie określić kosztorys danej inwestycji, który później będzie korygowany przez miasto.

Pod koniec sierpnia lub na początku września zostaną opublikowane zweryfikowane przez magistrat projekty, na które będą mogli głosować mieszkańcy. Głosowanie potrwa od 17-21 września w lokalnych filiach bibliotek i domów kultury. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować tylko raz.

W przeciwieństwie do np. budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej, ten katowicki nie ma określonego odgórnie maksymalnego kosztu inwestycji (w Rudzie jest to 250 tys. – przyp. red.) dlatego przykładowo jeżeli pula pieniędzy przeznaczonych na Ligotę-Panewniki opiewa na ponad 804 tys. złotych, to całość tej kwoty może zostać wydana na jeden projekt.

Oprócz wspomnianej już Ligoty-Penewniki największa pula funduszy przypada na Śródmieście – ponad 796 tys. złotych i Oś. Tysiąclecia – ponad 633 tys. złotych.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.