Foto: Infokatowice.pl
Reklama

Zniżki w kinach, teatrach i docelowo w prywatnych firmach. To założenia programu, który ma zaktywizować starszych mieszkańców miasta. Na razie specjalna karta upoważnia do rabatów na korzystanie głównie z usług oferowanych przez instytucje publiczne, jednak już niebawem do programu przystąpią prywatne firmy.

1 kwietnia 2014 r. Urząd Miasta w Katowicach uruchomił program z zakresu polityki społecznej pn. „Aktywni Seniorzy”. Dzięki temu każda osoba zameldowana w Katowicach, która ukończyła 60. rok życia może złożyć wniosek o wydanie specjalnej karty „Aktywnego Seniora”. Będzie ona uprawniała od uzyskania zniżek oraz rabatów w miejskich instytucjach kulturalnych, kinach, teatrach, edukacyjnych, a nawet w firmach prywatnych. Program ma na celu podniesienie aktywności i sprawności katowickich seniorów właśnie poprzez zwiększenie dostępności do dóbr kultury, zachęcenie do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i edukacyjnych.

Reklama

– Spodziewaliśmy się ok. 100 osób miesięcznie, a tymczasem w samym kwietniu zgłosiło się już 250 chętnych, a w pierwszych dniach maja już kolejnych 100 – mówi Andrzej Dopierała, który wraz z żoną jest koordynatorem działań. – Ciekawostką może być także fakt, że najstarsza obecnie uczestniczka ma, aż 92 lata i zadeklarowała chęć pomocy jako wolontariuszka – dodaje.

Wprowadzenie karty „Aktywnego Seniora” jest zainspirowane działaniem programu „Nas troje i więcej” dla rodzin wielodzietnych, który działa od kilku lat i widać jego rezultaty. Jego uruchomienie to zasługa Stowarzyszenia Bona Fides, które przedłożyło obywatelski projekt uchwały w tej sprawie i dostrzegając jego pozytywne efekty postanowiło zaproponować kolejny program, tym razem dla osób cieszących się jesienią życia.

Dodatkową inspiracją do tej inicjatywy były również tłumy seniorów, którzy przychodzą do kinoteatru Rialto korzystając z przysługującej im 50% zniżki. Uzyskanie takiej karty jest bardzo łatwe – wystarczy wypełnić jednostronicowy wniosek i złożyć go w punkcie konsultacyjnym programu okazując dowód osobisty.

Lista partnerów oraz wzór wniosku o wydanie karty można pobrać ze strony: aktywni-seniorzy.info

Wnioski o wydanie karty „Aktywnego Seniora” można składać w punkcie konsultacyjnym programu w Katowicach przy ul. 3 Maja 11 – Stowarzyszenie FAMI.LOCK. Tam również można odbierać wyrobione karty – pierwsze z nich zostały wydaje tuż po weekendzie majowym

Godziny otwarcia punktu konsultacyjnego:
Poniedziałek 14:00 – 17:00
Wtorek 10:00 – 14:00
Środa 10:00 – 13:30
Czwartek 10:00 – 14:00
Piątek 10:00 – 13:30

Gorąco zachęcamy seniorów miasta Katowice do złożenia wniosku o wydanie karty!

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
2 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.