Wiadukt z lotu ptaka
Wiadukt w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino / fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kończy przebudowę wiaduktów na ul. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach. W poniedziałek, 15 grudnia, nowa drogowa przeprawa nad aleją Roździeńskiego zostanie w pełni oddana do użytku kierowcom, pieszym i rowerzystom.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) kończy jedną z ważniejszych inwestycji drogowych w rejonie Bogucic i Zawodzia. Na ul. Bohaterów Monte Cassino powstały dwa nowe wiadukty, które zastąpiły wysłużone, ponadstuletnie konstrukcje. Od poniedziałku, 15 grudnia, przeprawa nad aleją Roździeńskiego będzie znów dostępna dla wszystkich użytkowników ruchu – samochodów, rowerów i pieszych.

Inwestycja objęła budowę dwóch 85-metrowych wiaduktów drogowych, każdy o szerokości 14 metrów, z dwumetrowym prześwitem między nimi. Rozbiórka starych obiektów rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku, a w ich miejsce powstały nowoczesne konstrukcje z dwupasmowymi jezdniami oraz wydzielonym chodnikiem i ścieżką rowerową. Równolegle wyremontowano biegnącą obok kładkę technologiczną z ciepłociągiem.

Przebudowa była konieczna ze względu na zły stan techniczny poprzedniej przeprawy oraz wysoki stopień zużycia konstrukcji. Nowe wiadukty, wykonane w czteroprzęsłowym układzie, zbudowano m.in. z ponad 100 prefabrykowanych belek strunobetonowych. Do realizacji użyto 104 belek prefabrykowanych, około 2500 m³ betonu oraz około 450 ton stali zbrojeniowej – to ma zapewnić obiektom bezawaryjne funkcjonowanie przez kolejne dziesięciolecia.

Mimo prowadzonych prac aleja Roździeńskiego, pod którą przebiega inwestycja, przez cały czas pozostawała przejezdna. Konieczne były jednak zmiany w organizacji ruchu na drodze ekspresowej S86, wprowadzane etapami w zależności od zakresu robót. Dzięki temu udało się zminimalizować utrudnienia dla kierowców korzystających z jednej z najważniejszych tras w aglomeracji.

Wartość inwestycji to blisko 25 mln zł. Środki na realizację zadania pochodziły z budżetu pozostającego w dyspozycji GDDKiA. Nowa przeprawa ma poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżujących między Bogucicami a Zawodziem, a także zwiększyć przepustowość ruchu w tej części Katowic.

1 Komentarz

  1. A niby o której ten wiadukt otwarto? Jechałem 15 grudnia ( poniedziałek) godzina 19 od Zawodzia w stronę Castoramy/ Carrefour i wszystkie znaki na drodze wskazywały że przejazd w stronę Bogucic jest niemożliwy, wracając o 20 znak dalej nakazywał skręt w lewo w stronę Zawodzia. Światła wyłączone, zwężenie jak były tak były. Raczej takie otwarcia w ciągu dnia, to może dzisiaj 16 grudnia otwarto ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.