Park Kościuszki / fot. UM Tychy
Reklama

Park Kościuszki w Katowicach, jedno z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych miejsc rekreacyjnych w mieście, przechodzi kompleksowe zmiany. Rozpoczęte nasadzenia 150 drzew to tylko początek szeroko zakrojonych działań mających na celu odnowienie parku i poprawę jego funkcjonalności.

Park Kościuszki, o powierzchni ponad 500 tys. m², każdego roku przyciąga mieszkańców Katowic swoją bogatą zielenią i infrastrukturą. W 2023 roku posadzono w parku 45 tys. jednorocznych kwiatów, co dodatkowo podkreśliło jego wyjątkowy charakter.

Reklama

W ramach pierwszego etapu projektu w parku posadzonych zostanie 150 drzew różnych gatunków, takich jak klon polny, dąb szypułkowy czy wiśnia osobliwa. Druga część nasadzeń obejmująca kolejne 1195 drzew, zostanie zrealizowana po rozstrzygnięciu ponownego przetargu. Łącznie w Katowicach pojawi się 1345 nowych drzew, które ozdobią nie tylko Park Kościuszki, ale także inne lokalizacje w mieście, w tym tereny przy szkołach i przedszkolach oraz w rejonie stawu Maroko i ul. Bohdanowicza.

Optymalny termin sadzenia – od połowy października do pierwszych przymrozków – sprzyja ukorzenianiu się drzew i ich adaptacji do nowych warunków. „Dbanie o Park Kościuszki to nasz priorytet. Dzięki nasadzeniom i modernizacjom staje się on coraz bardziej atrakcyjny” – podkreśla prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Modernizacja placu zabaw i zabytkowego kościoła

Plac zabaw „Dzieciniec” przy ul. Pięknej przechodzi gruntowną modernizację. W ramach prac zostaną zamontowane nowe urządzenia zabawowe, takie jak wieże, pomosty, huśtawki oraz nawierzchnia amortyzująca. Remont zakończy się jeszcze w tym roku, a jego koszt wynosi ponad 480 tys. zł.

Dodatkowo od października trwa renowacja zabytkowego kościoła św. Michała Archanioła. Prace obejmują impregnację, konserwację polichromii, wymianę poszycia dachowego i zabezpieczenia przeciwpożarowego. Budżet tej inwestycji wynosi 7,49 mln zł, z czego część finansowana jest z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

W nadchodzącym roku zaplanowano dalsze inwestycje, w tym odnowienie symbolicznej wieży spadochronowej oraz renowację schodów prowadzących od kościoła do alejek parkowych. Wieża, będąca miejscem pamięci harcerzy z 1939 roku, zostanie odmalowana i zyska dodatkowe zabezpieczenia.

Reklama

1 Komentarz

  1. Nareszcie, dobrze by było gdyby pojawił się monitoring, ekrany akustyczne od Górnośląskiej, oraz zakaz stosowania urządzeń generujących hałas i smród, brak toalet jest również sprawą uciążliwą. Chwała że odstąpiono od budowy pseudo rzeki,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Solve : *
30 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.